Yeni hastanenin yeri ile ilgili olarak kritik bir tercih süreci yaşamaktayız.

Özellikle  Çankırı için son zamanlarda hemen her konuda tercih ve seçim dönemleri maalesef sancılı yaşanıyor, belki de hissi düşünce ve davranışlar süreci zorlaştırmaktadır.

Oysaki aklın yolu birdir, doğru açıdan baktığımız zaman doğru tercihin yapılacağından hiç şüphemiz olmasın…

Devlet Hastanesi veya herhangi bir sağlık merkezinde, belki bir çoğumuzun veya bir yakınımızın başına gelmiş rutin uygulamalardan biri ve sıkça işitmeye aşina olduğumuz bir durum; “Ankaraya sevk etmek, ettirmek, Ankaraya götürmek v.s.” gibi kavramlardır….  Nasıl bilinç altımıza yerleşmiş ki aklımızın hep bir tarafındadır!  

Aslında insanımız Ankara'yı tercih ederken haksız da sayılmaz yani.

Seksenli yıllarda üst katımızda oturan bir komşumuz vardı, kendisi oldukça bilgili, ilgili ve şefkatli bir doktordu. Yakınımızda olduğu için bu özelliklerini biliyorduk. İnsanımız tarafından sevilen sayılan ve devamlı tercih edilen bir hekimdi. Birgün duyduk ki Ankara'ya tayin istemiş.

Oysaki onun’da Çankırı’yı sevdiğini biliyorduk ve üzüldük. Babam kendisine; “Hocam neden tayin istediniz Çankırıda çok seveniniz var halbuki” diye sorunca doktor şöyle cevap verdi; Ayhan Abi, Çankırıyı çok seviyorum, burada kazancım da iyi ancak ben burada köreldim, nerdeyse mesleğimi unutacağım, gelen vak’alar hemen hemen aynı. Oysa benim hedefim büyük,  ben mesleğimde zirve olmak istiyorum deyince o gün için babamlar bugün için ise ben düşüncesine tamamen hak verdik…

Yıllar yılı Ankara’ya  yakın olmanın türlü sıkıntılarını yaşadık, daima işin kolayına kaçtık, sanayimizi geliştirmedik, teknolojimizi ilerletmedik, eğitim ve sağlık alanında gerekli mücadeleyi yapmadık!  Neden çünkü nasıl olsa Ankara yakın oraya gider alırız, yaparız, yaptırırız hallederiz. Hatta yetmedi alışverişlerimizin dahi birçoğunu yaparken Ankara’yı tercih ettik, bugün ise türlü sıkıntılarını yaşamaktayız…

Zamanında yapılmış olan bir başka yanlışı örnek verecek olursak; Korgun ilçemize yapılan Organize Sanayi Bölgesinin yer tercihidir.  Şayet o dönemde OSB Ankara yolu düzergahına kurulmuş olsaydı  beklide Çankırı bugün bir sanayi şehri ünvanı taşıyor olacaktı! Ancak bugün baktığımızda kapastesinin oldukça düşük seviyesinde ve bırakın Çankırı’yı Korgun İlçemize dahi çok faydası olmayan bir sanayi alanı olarak varlığını sürdürmektedir…

Şimdi karşımızda 400 yatak kapasteli modern bir devlet hastanesi için tarihi denebilecek  fırsat var ve bunun haklı haksız yerli yersiz bilinçli bilinçsiz yerleşim tartışmalarını yapıyoruz. Yapraklı yolu güzergahına hastane yapmanın, yaptırmanın planlarını yapan, tasarlayan ve kurguluyanları görüyoruz duyuyoruz. Hatta kimileri tarafından büyük bir rant hesabının yapılıyor olduğunu’da işitiyoruz umarım dedikodudan ibarettir. Kanaatimce bu hesapları bir tarafa bırakıp Çankırı ve Çankırılı için olması gerekeni düşünmemiz gerekir, gelecek için, gelecek nesiller için en doğru kararı vermemiz gerekir. Ankara gibi bir merkeze yakın olmak varken neden hem zaman kaybına ve mesafe uzamasına sebep olalım’ki ? Neden kulağı tersinden gösterelim, bunun bir haklı izahı olabilir mi?

Saniyelerin dahi insan hayatı için önem taşıdığı günümüz tıbbında zamanın ne mucizeler yaşattığını bilmeyenimiz olmasa gerek. Ankaraya yakın olmanın birazda nimetlerinden istifade edelim artık yoksa zamanı gelmedi mi?

Hastanenin Ankara yolu düzergahına yapılması demek Çankırı’nın Ankara yönüne büyümesi demektir. Böyle bir büyüme ise Yakınkent Organize Sanayi bölgesinin yabancı yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilmesi demektir. Hal böyle olunca  OSB nin Çankırı’ya ve Çankırılıya daha fazla faydasının olması demektir. Çankırının daha hızlı büyümesi ve kalkınması demektir kısacası bir taş ile iki kuş vurmak demektir.

Ankara yolu güzergahında yer problemi mi varmış? Kim demiş, ben bu fikre asla katılmıyorum, onlarca alternatifler var yeter ki  biz onu görmek için bakalım, ne isteyeceğimizi ve hedefimizi iyi bilelim! Örneğin; Boyner’lerden tekstil fabrikasının yerine hastane için talip olunsa ve karşılığında ise başka bir güzergahtan, hatta; Korgun OSB’ den fabrikası için uygun bir yer takası teklif edilse hayır mı diyecek? Hiç zannetmem

Yeter ki vatan millet memleket hayrına atılacak adımlara niyetlenelim.  İnanıyorum ki önümüze ne güzel yollar ve fırsatlar çıkacak hiç şüpheniz olmasın. Hatta “Olmayacak duaya amin demem” bahanesini kalkan eden işin kolaycılarına rağmen.

Ne demişler; “Olmaz olmaz deme, olmaz olmaz!...

Selam ve dua ile….

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih 3 yıl önce

Güzel ve yerinde bir tespit.

Avatar
Erol 3 yıl önce

Şükrü Bey güzel bir yazı olmuş, yüreğinize sağlık. Eski hastane binasının ve yerinin değiştirilmesi gerekliliği neden gündeme geldi? Her on senede bir yeni hastane yapmak müsriflik değil mi? O kadar bütçemiz var mı?