Prof Dr Mehmet Beşirli yazılarıyla aramızda
Yazarın Özgeçmişi:

Prof. Dr. Mehmet BEŞİRLİ, 1969 yılında Samsun`un Terme ilçesi Yukarı Söğütlü Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Terme Lisesi’nde bitirdi. 1990 yılında Elazığ Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’den mezun oldu. 1991-1993 yılları arasında Samsun Salıpazarı Lisesi’nde Tarih Öğretmenliği, aynı yıllar arasında Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans yaptı. 1993’teki YÖK’ün açtığı ÖSYM’nin gerçekleştirdiği YLS sınavını kazanarak doktora eğitimini yapmak üzere Almanya’ya gitti. 1999 Mart’ında Almanya'nın Berlin Humboldt Üniversitesi Tarih Enstitüsü Yeniçağ ve Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı'nda doktorasını tamamlayarak yurda döndü. 2003 yılında yardımcı doçentliğe atandı. 2005 yılı Nisan ayında doçentlik sınavını kazandı ve Yeniçağ ve Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı doçenti oldu. VIII. Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarına katıldı ve Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri ve Bölge Ülkeleri İlişkileri Özel İhtisas Komisyonu Sosyal İşler Alt Komisyonu Üyeliği'nde bulundu. 2000-2001 yılları arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Fon Saymanlığı tarafından desteklenen “Şer’iye Sicillerine Göre Tokat’ın Sosyal ve Ekonomik Tarihi (1771-1840)” adlı projede proje yardımcısı olarak görev yaptı. 2002-2005 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatı destekli “Karadeniz Şehirlerinin Sosyal ve Ekonomik Tarihi (1785-1840) I: Tokat-Trabzon-Samsun” adlı İleri Araştırma Projesini tamamladı. 2008-2010 yılları arasında “Ninelerimizin Komşuları. Türk-Ermeni İlişkilerinin Barışçı Yönleri” adlı Tübitak Projesinde araştırmacı olarak görev yaptı. Osmanlı şehir tarihi, modernleşme tarihi, Osmanlı-Alman askeri ve iktisadî ilişkileri üzerine uluslar arası ve ulusal dergilerde yayımlanmış makaleleri, uluslar arası ve ulusal sempozyum bildirileri, basılmış doktora tezi dışında 2 kitabı bulunmaktadır. Çeşitli konularda panel, konferans, toplantı ve yerel TV konuşmalarına katılmıştır.
2010-2011 yılları arasında Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Halen 2010 yılından beri Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı olarak görevini sürdürmektedir Evli olup, Zeynep Gülseda ve Ali Emre isimli iki çocuğu bulunmaktadır.

Prof Dr Mehmet Beşirli'nin ilk yazısı için TIKLAYINIZ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.