İhanet Bildirisine Bir İmza da Çankırı'dan
 610 akademisyen, 1100 yüzsüz akademisyenin imzaladığı ihanet bildirisine destek mahiyetinde bir bildiri yayınladı. Çankırı adına utanarak ve üzülerek ifade ediyoruz, aralarında Çankırı Karatekin Üniversitesi mensubu bir akademisyen de var. 

Geçtiğimiz hafta 1100 akademisyenin imzaladığı, devleti katliam yapmakla suçlayan skandal bildiri tüm ülke de infial oluştururken birçok üniversite senatoları veya rektörleri aracılığıyla PKK sevici akademisyenleri kınayan açıklamalar yaparak soruşturmalar başlatmıştı.

Bu süreç yaşanırken adını Alparslan'ın Komutanı Karatekin'den alan Çankırı Karatekin Üniversitesi'nin ise skandal bildiriyi imzalayan akademisyenlere karşı sesiz kalması Çankırı kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.

Güneydoğudan her gün şehit haberleri gelirken ülkede büyük tepki çeken skandal bildiriye karşı YÖK “Hukuk çerçevesinde gereği yapılacak" açıklamasını yaparak " Teröre destek veren bu bildiri, akademik özgürlük ile bağdaştırılamaz. Teröre destek veren bildiriyle ilgili hukuk çerçevesinde gereği yapılacak" şeklinde görüş bildirmişti.

Bugün ise 1128 akademisyenin imzaladığı ihanet bildirisine destek veren, skandal bildirinin fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirten yeni bir bildiri yayınlandı. 610 akademisyenin imzaladığı yeni ihanet bildirisine göre, güneydoğuda süren operasyonlar nedeni ile PKK terörünü görmezden gelerek, Devleti katliam yapmakla suçlamak fikir ve ifade özgürlüğü. İhanet bildirisine karşı gösterilen tepkileri yanlış ve kaygı verici bulan 610 yeni PKK sever akademisyenin imzaladığı bildiride şu ifadelere yer verildi.

“Biz aşağıda imzası olan akademisyenler, fikir ve ifade özgürlüğü ilkesine bağlıyız ve bu ilkenin akademik yaşamın temel unsuru olduğuna inanıyoruz. Bu temelde, ülkedeki çatışma ortamıyla ilgili kişisel değerlendirmelerimizden bağımsız olarak, siyasi iradenin ve YÖK’ün çok sayıda üniversite mensubunun imzaladığı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye karşı gösterdiği tepkiyi yanlış ve kaygı verici buluyoruz.   İfade özgürlüğü olmadan demokrasi olmaz. Üniversite ve akademisyenin görevi akıl yürütme ve vicdan muhakemesi sonunda vardığı fikirleri toplumuyla paylaşmaktır. Fikrin eleştirilmesi demokrasinin, fikri ifade edenin cezalandırılması ise otoriterliğin niteliğidir. Akademisyenlerin ülke sorunlarıyla ilgili dile getirdikleri görüşlerinin siyasi irade tarafından cezalandırılmaya çalışılması, akademik özgürlüklere darbedir. Böyle darbeler herşeyden önce toplumsal gelişmeyi durdurur.Ülke demokrasisine verilecek en büyük zarar, fikri söylemek değil, fikri ifade ettirmemektir”

Suçu ve Suçluyu öveni, övmek olarak nitelendirilebilecek bu yeni ihanet bildirisini imzalayanlardan birisi de malesef Çankırı Karatekin Üniversitesi mensubu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi olan Yard. Doç Dr İdil Soyseçkin Ceylan'a göre devleti katliamla suçlayan 1128 PKK sever akademisyenin imzaladığı bildiri sadece bir fikir özgürlüğü. 

Biz açıkçası önce lafa baktık laf mı diye? İhanetten başka birşey göremedik. Sonra söyleyene baktık, okumuşlar ama?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Gürsoy 2 yıl önce

bu bildiriye imza atan o akademisyen olarak adlandırılan şahsa soruyorum: i̇mza atmadan önce aziz şehitlerimiz hicmi aklına gelmedi ? şehit cocukları hic mi aklına gelmedi ? ayağı kopup sakat alan gazilerimiz hic mi aklına gelmedi ? anadolunun başkenti olan şehrimizdeki üniversitede böyle bir akademisyen istemiyoruz inşAllah istifa edip şehrimizden gidersiniz.sizin aynı şehirde yaşamak istemiyoruz.

Avatar
Ali Taş 2 yıl önce

Bu kişinin ismi Çankırı kamuoyunda bile yeni duyuluyor. Şimdiye kadar hangi bilimsel çalışmaya imza atmış, hangi kitabı basılmış merak ediyorum.Uyuyan rektör hiç olmazssa bu konuda bir açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirsin.

Avatar
çankırıdan_bey 2 yıl önce

ve halen rektör bu akademisyen hakkında bir soruşturma başlatmadı mı acaba? bu vatan hainleri vatanı bölmek için uğraşırlarken bizler böyle bunlara mı bakacağız. artık yeter gereken neyse yapılsın artık.

Avatar
Ali Taş 2 yıl önce

bu hanım öğrencilerine sosyoloji okutuyormuş.çocuğumun derslerine bu hanım girse çeker alırım ve gerekirsen üniversiteden de alırım. sosyoloji gibi toplum düzenini direkt ilgilendiren bir derse bir terör hoşgörücüsünün girmesi insan öldürmekten farksızdır.başta öğrenci örgütleri olmak üzere ailelerin bu durumu protesto etmesi gerekir. sivil toplum örgütleri muhakkak uyuyan rektörü ve üniversite yönetimini uyandırmalıdır.

Avatar
İsmailyldrm 2 yıl önce

İlimizde hafızamız gibi milli şuur da zayıfladı. Görmezden gelip, yarın yine herkes işine devam edecek.

Avatar
gul eser 2 yıl önce

Boyle soysuzlarin hem vatana ihanet edip hemde ekmegini yemesi ne kadar aci bunlarin yetistirdigi ogrencilerden hayir gelirmi acaba derhal gorevinden uzaklastirilmali ve memleketimden defolup gitmeli ayni havayi solumak bile icimi acitiyor

Avatar
Ahmet Y. 2 yıl önce

Üniversiteyi be hale getirdi bu rektör.Hainlerle dolu üniversite pkklısı, paralelcisi

Avatar
Gülşah Yüksel 2 yıl önce

okumuş ama adam olamadıktan sonra böylelerin bir de rektör yapanların vayy haline daha çok şey gelir başımıza böyle insanlar olduktan snra