Vali Vahdettin'in 40 Günahı
 1. Valilik görevinin ilk günlerinde karşılaştığı herkese cep telefon numarasını vererek bana her zaman ulaşabilirsiniz mesajı veren Vahdettin Özcan, çevreden gelen uyarılara da ben farklı bir valiyim diyerek kulak tıkadı. İlerleyen günlerde verilen numarayı çevirenler, Vali'nin telefonunu korumasına verdiğini anladı. Zaman daha da ilerleyince vatandaşla selamı dahi kesen Sayın Vali işi daha da ilerleterek vatandaşları azarlamaya başladı.
 
2. Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın açıkça "bu makamlar hizmet makamı, bizler de vatandaşlarımızın hizmetkarıyız" şeklindeki açıklamalarına karşı, Vahdettin Özcan "her şeyi ben bilirim" edasıyla, herkese karşı tepeden bakan bir tavırla, protokole ve vatandaşa karşı yaptığı yüksek tonlu konuşmalarla halk arasında "Çakma Cüneyt" lakabıyla anılır oldu.
 
3. Görev süresi boyunca hırçın ve kavgacı bir profil çizdi. Özellikle bunu halkın temsilcisi konumunda olan siyasilere karşı sergilemesi oldukça eleştirildi.
 
4. Ali Haydar Öner ve Şemsettin Uzun gibi iki tecrübeli ve uzman Vali'den sonra tavır ve davranışları kamuoyunda çok yadırgandı.
 
5. Aldığı kararlar ve uyguladığı takdir haklarını, hem Çankırı'nın geleceği hem de Hükümetlerin icraatları açısından ilginç bir şekilde olumsuz kullanması dikkat çekti.
 
6. Fetullahçı Terör Örgütü PDY/FETÖ ile yakın olduğu iddia edilen kişi, kurum ve kuruluşlarla girdiği yakın ilişki çok eleştirildi.
 
7. Türkiye'de maiyetiyle birlikte Maklube sofrasında diz çöken ilk Vali ünvanına sahip oldu.
 
8. Fetullahçı Terör Örgütü PDY/FETÖ ile yakın olduğu iddia edilen devlet memurlarına verdiği ödüller tartışma konusu oldu.
 
9. Vali'den ödül alan iki üst düzey yöneticinin de Çankırı'da yapılan FETÖ Operasyonunda gözaltına alınması dikkat çekti.
 
10. Yine Üstün Başarı belgesi verdiği üst düzey bir bürokratın, Türkiye'de yürütülen ilk FETÖ operasyonu kapsamında görevden alınmış olması ve Paralel Yapı'nın bürokrasi imamı olduğunun iddia edilmesi manidar bulundu.
 
11. Çankırı'da faaliyet gösteren bir STK Başkanını yabancı konukların, basının ve vatandaşların gözü önünde rencide etmesi üzüntüyle karşılandı.
 
12. Çankırı'nın en aktif muhtarına karşı "Adam mısın lan sen" diye hakaret etmesi çok ayıplandı. "Sen benim muhtarım değilsin" diye çıkıştığı genç muhtar "Ben zaten halkın muhtarıyım" diyerek ağzının payını verdi.
 
13. Yeni Hükümet Konağı ihalesinde Paralel Yapı ile birlikte hareket ettiğinin iddia edilmesi ve kendisi ile aynı görüşte olmayan STK Başkanlarına baskı yaptığı iddiaları gündemi uzun süre işgal etti.
 
14. Kum Ocağı ihalesini yetkisini kullanarak iptal edip, paralel örgütün işaret ettiği iddia edilen bir şirkete dörtte bir fiyatına vererek Çankırı İl Özel İdaresini yaklaşık 500 milyon lira zarara uğrattığı iddia edildi.
 
15. Fetullahçı Terör Örgütü PDY/FETÖ ile yakın olduğu iddia edilen Kurum ve Kuruluşlara her türlü desteği vermesi, diğerlerine karşı soğuk durması çok eleştirildi
 
16. 7 Haziran Seçimleri öncesinde Paralel Yapı ve muhalefet partileriyle birlikte hareket etti, hükümeti zor durumda bırakacak eylem ve söylemlerde bulundu.
 
17. Çankırı'da üst düzey siyasilerin arasını bozmak için çeşitli fitne ve nifak eylemlerinde bulunduğu iddia edildi.
 
18. Tuz Mağarası'nın Turizme Kazandırılması Projesinin ihalesini yüksek bir miktarla adı Paralel Örgüt'le anılan esrarengiz bir kişiye verdi.
 
19. İlk dönemlerde okulları dolaşarak çocukların iki basamaklı bir sayıyı, tek basamaklı bir sayıya bölüp bölemeyeceklerini kontrol etse de ilerleyen süreçte bundan da vazgeçti. Sonuçta Çankırı'da eğitim dibe vurdu.
 
20. Bulduğu her fırsatta yurt dışı gezilere gitti. Amerika'dan Japonya'ya, Afrika'dan Dubai'ye kadar dünyada gezmedik yer bırakmadı. Son yurtdışı resmi gezisine eşi, kızı, oğlu ve gelinini de götürdüğü, masrafların da KUZKA tarafından ödendiği iddia edildi.
 
21. Yurt dışında olmadığı hemen her hafta sonunu İstanbul'da geçiren Özcan'ın, Çankırı'da yaşanan önemli hadiselere de Whatsapp aracılığı ile müdahale ettiğini belirterek kendini savunması, üstüne de ben teknolojik bir valiyim diye hava atması komik bulundu.
 
22. Yaklaşık 3000 kişiye iş imkanı sağlayan Yakınkent OSB'nin kurulmasını önlemek ve geciktirmek için her türlü zorluğu çıkardı. Ancak OSB kurulduktan sonra Japon yatırımcıların peşini bırakmadı, sevgili dostum Fujimato diye başlayan hamasi konuşmalar yapmaktan geri durmadı. Yemeklerini yedi, Japonya'ya kadar gitti ama adamın adını bir türlü doğru telaffuz edemedi.
 
23. Valiliği döneminde sağlık sektörü çöktü. Sağlık kurumları adeta hizmet veremez duruma geldi. Nitekim Çankırı'daki Fetullahçı Terör Örgütü PDY/FETÖ ye ilk operasyon sağlık sektörüne yönelik yapıldı.
 
24. Aynı şekilde Özcan'ın Valiliği döneminde Çankırı'da Spor tüm branşlarda resmen perişanları oynadı. Çankırı'nın profesyonel liglerde temsilcisi kalmadı.
 
25. Paralel Yapı'nın talimatıyla birçok memur ve bürokrata zulüm ve eziyet ettiği iddiaları hiç tükenmedi.
 
26. Maiyetinde görev yapan personele hanımefendinin de kışkırtmalarıyla fiziki müdahalelerde bulunarak, darp ettiği iddia edildi.
 
27. Ilgaz'da yeni filizlenmeye başlayan kış turizmi Vali Özcan döneminde adeta buz kesti, kurudu.
 
28. Tuz Mağarası'nın turizme kazandırılması deyim yerindeyse yılan hikayesine döndü.
 
29. İmarette iki tarihi camiyi aynı anda restorasyona sokarak imarette ticareti bitirdi. İmaret esnafının uyarılarına kulak tıkadı. Bölge esnafı ile münakaşa etti vatandaşları azarladı.
 
30. Sponsorlar aracılığı ile düzenlediği beleş dini geziler samimi bulunmayarak eleştiri konusu oldu.
 
31. Bazı STK Başkanlarına karşı Abi diye hitap ettiği iddiaları, Valilik literatürüne yeni terminolojiler kazandırdı yorumlarına neden oldu.
 
32. KUZKA kaynaklarından yeterince yararlanamadığı, adeta çiftlik gibi kullandığı iddia edildi.
 
33. Bir gece vakti lokantada Sudan'la Uluslararası İşbirliği protokolü imzaladı. Sudanlılar iade-i ziyarette kendisini bir ceviz ağacının altına oturtarak intikam aldı.
 
34. Herhangi bir programa katılırken koruması ve şoförü ile birlikte, twitcisini, özel kalemini, odacısını, fotoğrafçısını, memurunu, palto tutucusunu, kaşkol tutucusunu ve kravat düzelticisini de yanında götürmesi Valiliği saltanata çevirdi yorumlarına neden oldu.
 
35. Kapalı Spor Salonunda Haşmetmeaplarının adı Fetullahçı Terör Örgütü ile anılan isimlerle haftalık rutin olarak oynadığı gazozuna voleybol maçı nedeniyle devam eden bir resmi turnuva yarıda kesilerek dünya spor tarihinde bir ilk yaşandı.
 
36. Çankırı'da umumi tuvaletler hariç her türlü açılışı devlet adına bizzat gerçekleştirdi. Aynı gün bir terzi bir de eğitim kurumu açılışı olduğunda ise terziyi tercih etmesi dikkat çekti.
 
37. Okul açılışlarını tören şeklinde değil de bir köy okulunda piknik yapar gibi açalım şeklindeki fantezisini ise nedense hiç gerçekleştirmedi.
 
38. Valiliği döneminde hiç ilgilenmediği Çankırı'nın Ilgaz'daki tek tesisi Doruk Otel'e yükümlülüklerin yerine getirilmemesi gerekçesiyle devlet el koydu.
 
39. Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü Binası sap gibi ortada kaldı. Aynı dönemde Ilgaz Dağı delindi, 3. köprüyü yapıldı, Körfez köprüsü yapıldı. Vali  Özcan bir binayı yaptıramadı.
 
40. Makam aracına Türk Bayrağı takmayarak skandala neden olan Özcan döneminde, makam aracı filosu şaha kalktı. 7-8 araçlık makam aracı filosu kurarak neredeyse Ali Ağaoğlu ile rekabet eder hale geldi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
biz neden bilmiyoruz 2 yıl önce

valla çalıştığım kurumdan dolayı vali bey spor yapmaya sürekli sahaya gelirdi yürüyüşe gençlik merkezi açılırken yakından takip etti çankırı spora soyunma odaları yapılırken sürekli geldi hep gördük konuştuk ailesiyle geldi ağırladık ben daha böyle kuyruklu yere basmayan yazılar töbe billah ne gördüm ne denk geldim yalan konuşmuşsunuz be kardeş

Avatar
Yazık 2 yıl önce

Vah Çankırı'm vah seni ne hale getirmişler adam paşalar gibi yaşamış

Avatar
ne alaka 2 yıl önce

bu kadar zorlama patlatırsın

Avatar
El insaf 2 yıl önce

Adam ayrılmadan neden gündeme getirilmedi şimdi arkasından konuşup günaha giriyorsunuz.

Avatar
VATANDAŞ 2 yıl önce

bu kadar uzun çetele tutmaya gerek yoktu. vali başarısız olduğu için uzun görev rekoru kırdı dersek yeterdi.dış seyahatleri ile göz doldurdu

Avatar
Hüseyin Aktaş 2 yıl önce

SAYIN VALIM CANKIRI ICIN COK FEDAKARLIK YAPTIGINA BIZAT SAHIDIM BEN SIZI ASLA UNUTMAYACAĞIM

Avatar
çankırı vatandaş 2 yıl önce

yazar bayağı uğraşmışsın 40 tane yapayımda göz doldursun diye. ne yani burdaki yazılanların hepsinin suçlusu vali mi yoksa yıllardır kendi cebini doldurmaya bakan bizi temsil etmeye çalışan bürokratlarmı? siz bi tane günah keçisi bulmuşsunuz kendinizi kandırmaya devam edin bakalım...

Avatar
Cenk Turan 2 yıl önce

Vali Bey gerçekten adamdı. Tek suçu bildiği doğruları idi. Ama bu dogru larda doğruydu ne yapalım. Yolun açık olsun. Yanlış dönemde Valilik yaptın.