Okey'e Yancı Değil Adam Gibi Rektör Balcı

Çankırı'nın çok yakından tanıdığı bir isim olan, Kırgızistan Manas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sebahattin Balcı, örgütün Kırgızistan yapılanması hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin Orta Asya'daki gözü kulağı olan Manas Üniversitesi Rektörü Prof Dr Sebahattin Balcı, paralel örgüt üyelerini nasıl temizlediklerini anlattı.

Kırgızistan'ın 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle, onu ilk tanıyan devletin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu, sadece tanımakla kalmayıp, bağımsızlığını ilan eden diğer Türk Devletlerinin tamamının uluslararası camiayla bütünleşmeleri için büyük çaba sarfettiğini belirten Balcı, uzun yıllar esaret altında kalan Türk Cumhuriyetlerinin karanlık bir dönemden geçtiğini, hafızasının silinmeye çalışıldığı söyledi.

1995 yılında kurulan Manas Üniversitesi'nin geleceğin nesillerini yetiştirmek için Türkiye ile birlikte kurulduğunu belirtti. Manas Üniversite'sinin Kırgızistan'ın en büyük, Orta Asya'nın sayılı ve Dünya'da saygın bir üniversite olduğunu kaydetti.

Esas amaçlarının Türk Dünyasına hizmet etmek olduğunu belirten Balcı hedeflerinin 2023 olduğunu söyledi.

Manas Üniversitesi Rektörü Balcı şunları söyledi;

Geçen 100 yıllık süreç içerisinde Çarlık Rusya'sının Türk Dünyası üzerinde, özellikle Türk boyları üzerinde araştırmalar yaparak, birbirinden ve geçmişinden uzaklaştırmak için politikalar yürüterek bizi birbirimizi anlayamaz hale getirmiştir.

Bugün kaybettiklerimizi yeniden bulmaya çalışıyoruz. Kazakistan'daki Ahmet Yesevi Üniversitesiyle birlikte, eğitim öğretim, bilimsel araştırma, kültürel bütünlük ve ülkelerimizn kalkınması için yeni bir nesil yetiştirme serüvenimiz devam ediyor. 

Türkiye olarak kamuoyu oluşturma noktasında yeteri kadar entrümanlarımızı kullanamıyoruz. İletişim unsurlarını geliştirmemiz lazım. Türkiye yeniden büyük bir Türkiy olma yolundadır. Bu sadece Türkiye'nin değil, Tüm Orta Asya'nın ve Müslüman topluluklarının ümididir. Hepimizin Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapılan çalışmalara destek olmamız lazım. Bu geçmişimize olan borcumuzdur. Bunun için ilk ve orta öğretim'de de gereken yapılanmamızı tamamlamamız lazım. 

Manas Üniversitesi'nin son 6 yıldaki hızlı yükseliş sürecinde başta Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği mücadeleyi sürdürmeyi, devletimize karşı hangi niyetle olursa olsun, bütün unsurların karşısında olmayı görev bildik.

2011 Yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın Bişkek'i ziyaretiyle yeni bir dönem başladı ve üniversitemiz 500 Yıllık tarihine yakışır bir yeri aldı. Daha önce paralel yapı Türkiy adına biz varız diyordu. Biz Devlet iradesinden başka hiçbir irade tanımayız anlayışıyla bu yapıyı Manas Üniversitesinden temizledik.

Bedeli ne olursa olsun Manas Üniversitesinde paralel yapının etkin olmasına müsade etmedik, etmeyeceğiz.

Bir akademisyen bilim adamı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin büyük Türk Medeniyetini yeniden inşa etmek için girdiği yolda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir nefer olmak için canla başla çalışmaktayız. Ülkemizin yükselişine engel olmak isteyen gezi olayları gibi kumpas hareketlerinin karşısında olmayı görev bildik.

Dış güçler Gezi olayları sonuç vermeyince paralel örgütü devreye sokmuşlardır. 17-25 Aralık sürecinde ben Londra'daydım. Haberi aldığımızda yorumum. Adalet mekanizması kullanılarak Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı bir darbe girişiminde bulunulmuştur. Unutmayalimki uluslararası oyun kurucular Türkiye'ye karşı her enstrümanı kullanmakta mahirdirler. Malesef bizim inancımız da bir enstrüman olarak kullanılmıştır. En tehlikelisi de budur. Diğer unsurları zaten bünyemiz kabul etmeyeceği için reddetmek kolaydır. En tehlikelisi bizi imanımızla ve inancımızla vurmak noktası olmuştur. Bu tecrübeden yararlanarak yarın başka bir entrümanın da ortaya çıkmasını engellemek noktasında hazır olmamız lazım. Yükselen Türkiye'nin önüne mutlaka yeni senaryolar konulacaktır. Paralel yapının bu kadar etkili olmasının sebebi doğru yada yanlış davasına kendini adamış gönüllü kadrolara sahip olmasıdır.

Dolayısıyla devletimiz, görevlilerle değil gönüllerle yola çıkmalı varlığını bu yola adamış insanlar yetiştirmelidir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.