Namık Tanık'tan Memleketine Büyük Yatırım
Türkmenistan'ın çehresini değiştiren birçok alt yapı projesinde imzası bulunan Nata Holding, en anlamlı yatırımı memleketine yapıyor.

Çankırı Çerkeş’te Çimento fabrikasının temellerini atan Holding Başkanı hemşerimiz Namık Tanık, çalışmanın 2018 yılında tamamlanmış olacağı müjdesini verdi.  Namık Tanık, “Her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var, iş dünyası olarak işimizin başındayız. Yatırımlarımıza devam ediyoruz. Cumartesi de durmadık, çalıştık. Türkiye, çok çalışarak birlik ve beraberlik içinde sıkıntıları atlatacak” dedi. Fabrikada yılda bir buçuk milyon ton çimento üretileceğinin altını çizen hemşerimiz Tanık, bu vesile ile 300 kişiyi de istihdam edeceklerini söyledi.


Nata Holding’in yatırımları çimento fabrikası ile de sınırlı olmadığını belirten Namık Tanık, yıl sonuna kadar yurtiçinde İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Adana’da, alışveriş merkezi konut projelerine başlayacağını, yurt dışında ise Türkmenistan dışında ikinci bir ülkeye açılmayı planladıklarını kaydetti. Tanık, ihale sonuçlarının ise yakın bir zamanda sonuçlanacağını açıkladı.

Kazakistan-Türkmenistan ve İran'ı birbirine bağlayan demiryolu hattını yaptıklarını anlatan Tanık, bu hattın stratejik olarak önemine işaret ederek, projenin Türkmenistan, Kazakistan ve İran cumhurbaşkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen törenlerle açıldığını anımsattı.
 
Söz konusu demiryolu hattının bölge için stratejik bir öneme sahip olduğuna değinen Tanık, bunun haricinde sinyalizasyon sistemleri, mekanik işler, konut ve istasyonlar yaptıklarını belirtti.
 
Bölgede 180 civarında köprü yaptıklarını kaydeden hemşerimiz Tanık, devam eden işlere ilişkin şu  bilgileri verdi:
 
"2016-2017 Asya Olimpiyatları Aşkabat’ta düzenlenecek. Bu kapsamda şehir içinde 70 kilometrelik bir bulvar yapıyoruz. Yeni caddeler yapıyoruz. 18 adet köprülü kavşak yapıyoruz. Ankara'da gördüğümüz kavşakları biraz daha geliştirerek oraya taşıdık. Bu ülkeye 54 adet yaya alt üst geçidi yapıyoruz, insanlar olimpiyat sırasında rahat hareket etsinler diye. Protokolün kaldığı bölgeyi, havaalanına 5 dakika mesafeye düşürdük."
 
Aşkabat'ın altyapısını yenileyen projeleri hayata geçirdiklerini belirten Tanık, "Yağmur suyu, pis suyu şebekelerinin altyapısını yeniliyoruz. Yeni bir başkent oluyor. Aşkabat, ulaşım sorunu olmayan temiz pırıl pırıl geniş yolları olan bir şehir haline gelecek." değerlendirmesinde bulundu.
 
Tanık, bölgede sadece müteahhitlik yapmadıklarını, Türkiye'den Türkmenistan'a boru ve benzeri altyapı malzemeleri ihraç ettiklerini söyledi.
 
Türkmenlerin Türkiye'yi ikinci vatan olarak gördüklerine değinen Tanık, "Türkleri çok seviyorlar. Cumhurbaşkanımızı çok seviyorlar" ifadesini kullandı.
 
Türkiye'nin müteahhitlik sektöründe Türkmenistan'da "bir numara" olduğunu da kaydeden Çankırı iş adamı Tanık, 2015 yılında bölgede alınan ihalelerin tutarının 11 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatansever 4 yıl önce

Fetonun KARE ASINDAN BİRİDİR

Avatar
Cengaver 4 yıl önce

Melih gökçek zengini tanık.bu ülkeye kazancınızı hep yatırmalısınız.rekabetsiz kamyonla para götürdünüz.

Avatar
ob 4 yıl önce

fetöcülerin okulu bu adamın adını taşımıyomuydu? ne iş??

Avatar
Vatandaş 4 yıl önce

Rahmetli oğlu Hasan için Samanyolu Hasan Tanık ilköğretim okulu vardı(Ankara etlik te) Turgut Özal üniversitesi yapıldı. Sağ oğlu. (Allah uzun ömür versin) için Samanyolu Yusuf Tanık koleji (Ankara Elvankent te)kendisi için Samanyolu Namık Tanık ilkokul u (Çankırı'da) bunlar bildiklerimiz ya bilmediklerimiz. El altından yapılan Himmet'ler. Zaman gazetesine çok haber olmuşluğu vardır. Beyim'in.kısa sürede (son 10yıl)bukadar büyüyorsan elinden bir tutan olmuştur. Türkmenistan da kim tanıştırıp işleri bağlamış olabilir ki

Avatar
Ahmet Lütfi Erden 4 yıl önce

Çimento fabrikası nedir bilir misiniz? Fethiye halkının haykırışlarına bakın, bizim Çankırı halkının söylemlerine bakın... Para için çevrenizi, canınızı ve sağlığınızı vermeye razı mısınız? Fethiye haberini size olduğu gibi aktarıyorum. Saygılar

Çimento tozu çevreyi ve insanı yok ediyor Fethiye’ye kurulacak olan çimento fabrikasına tepkiler sürüyor. Toplumsal Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Kaya, Yazıhan ilçesi Fethiye beldesi Eminlik mevkiine yapılması planlanan çimento fabrikası için yapılan toplantıda, bazı katılımcıların karara karşı çıkmasına rağmen ÇED raporunun halka dağıtıldığını söyledi. Çimento fabrikalarının çevreye en çok zarar veren sanayi kuruluşlarından biri olduğunu vurgulayan Kaya, fabrikanın yapılması halinde birçok köyün giderilmesi olanaksız zararlar göreceğini ifade etti.
Ekonomiye katkı sağlamayacak

Çimento fabrikaları hakkında bilimsel araştırma yapılmadığını belirten Kaya, fabrikanın bölgenin ekonomisine de katkı sağlamayacağını, sadece fabrikayı kuracak olan şirketin kar elde edeceğini söyledi. Kaya, hem dernek olarak hem de o yörenin bir bireyi olarak, doğayı ve çevreyi tahrip ettirmemek için çaba sarf etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Çimento fabrikası için yapılan toplantıda itirazlara rağmen ÇED raporuyla ilgili duyuru yapıldığını belirten Kaya, “Gerçekleştirilmesi planlanan ‘Entegre Çimento Fabrikası ve Malzeme Ocakları’ projesi olarak beldemize gönderilmiş, ÇED raporunun hazır olduğunu gösteren bir belge ile duyurusu yapılmış. Ancak burada tarih konusunda sıkıntı var. 17 Temmuz 2008 tarihli ve 26939 sayılı ÇED raporu yazıyor. Oysa 2 ay önce beldemizde 30 kişinin katıldığı (belediye başkanı, belediye meclis üyeleri, ÇED kurulundan gelen bir heyet ve entegre tesisini kuracak olan şirketin yetkilileri) bir değerlendirme toplantısı yapılmış. Bu değerlendirmede Belediye Başkanımız da dahil olmak üzere bir grup arkadaşımız karşı çıkıyor. Karşı çıkılmasına rağmen halka ÇED raporuyla ilgili duyuru dağıtılıyor” dedi.

Birçok bölgeye zararı olur

Fethiye beldesinde bulunan 3 muhtarın da entegre tesisine karşı çıktığını söyleyen Kaya, birçok bölgenin fabrikadan dolayı zarar göreceğine dikkat çekti. Kaya, “Fethiye’nin 2 kilometre uzağına Eminlik mevkiine çimento fabrikası yapılmaya çalışılıyor. Proje, çevre ve insan sağlığına vereceği zararlar hesaplanmadan uygulanmaya çalışılıyor. Çimento fabrikaları çevreye en çok zarar veren sanayi kuruluşları arasında olduğunu, yapmış olduğumuz araştırmalardan biliyoruz. Çanakkale’den, Trabzon’dan, Elazığ’dan, İstanbul’dan, Bursa’dan, Yozgat’tan biliyoruz. Günde 66 bin ton çimento üretmesi planlanan bu fabrika yöremize yapılırsa; Fethiye, Yazıhan, Durucasu, Karaca ve daha birçok köy giderilmesi olanaksız zararlar görecektir. Çimento fabrikası, geçimi tarım ve hayvancılığa dayalı yöremizden uzağa ve zararı en aza indirilerek yapılmalıdır. Çimento fabrikasına ihtiyaç varsa, ihtiyaç olan yere yapılmalıdır” diye konuştu.

Yakınlarında tarım ve hayvancılık yapılamıyor

Çimento fabrikalarının zararlarına değinen Kaya, “Çimento fabrikaları kirletici 2 özellik taşıyor. Birincisi, bacalarından çıkan çimento tozu; ikincisi ise ısı için kullanılan yakıtlardan yayılan karbondioksit gazıdır. Çimento tozu bir süre sonra toprağı, bitki yapraklarını ve insan ciğerlerini kaplıyor. Her yağmurdan sonra toprağın üzerinde ince bir beton tabakası oluşuyor. Fabrika yakınlarında tarım ve hayvancılık yapılamıyor. Çeşitli hastalıklarla birlikte ölümler artıyor. Çocuklarda gelişim bozuklukları görülüyor. Baca gazları su püskürtülerek arındırılsa bile milyonlarca ton su gerekiyor. Küresel ısınma yüzünden su kaynakları azaldığı için toz temizlemek amacıyla su kullanmak akıllıca görünmüyor. Bu atık su gittiği her yeri kirletmeye devam ediyor. Üretim sırasında çıkacak olan karbondioksit gazı da en az çimento tozu kadar zararlıdır” şeklinde dedi.

Bilimsel çalışma yapılmamış

Kaya şöyle devam etti: “Yetkililer fabrikaya sıcak bakarken, kurulması durumunda çevreye vereceği zararların bilimsel çalışması yapılmamış. Çevrede yaşayanların fikri sorulmamıştır. Çimentonun ana hammaddesini oluşturan kireçtaşını elde ederken yine aynı firmaya ait taş ocağında dinamit atılacaktır. Taş ocağı da beldemizin kuzeybatısına doğru yönelmekte. Taş ocağı beldemizin kuzeybatısına, çimento fabrikası ise kuzeydoğusuna kurulmaktadır. Patlamanın yol açacağı sarsıntıların, yöremizin ikinci dereceden deprem kuşağında olduğu dikkate alınırsa, Tenci ve Fethiye’ye etkisi hesaplanmamıştır. Arıtma ve üretimde kullanılacak suyun, zaten su kıtlığı çeken yörede nasıl sağlanacağı; atık suyun nasıl bertaraf edileceği belirtilmemiştir.”

“İstihdam sağlayacağı konusu, yalandır”
Ekonomik yönden de bölgeye katkı sağlamayacağını ifade eden Kaya, “Fabrikanın ekonomiye büyük katkı sağlayacağı iddiası var. Bu iddia da hava, su ve toprağı bedava kullanıp, kirletmesi karşılığında yalnızca adı geçen firmanın kar etmesi amacına dayalıdır. Yani bir ranta dayalıdır. Çevredeki ormanı, tarım alanlarını, kayısıyı ve insan sağlığını tehdit eden fabrikanın zararları yıllar boyu giderilemeyecektir. Tam kapasiteyle üretime geçildiğinde bile 33 kişinin çalıştırılacağı bu fabrikada yalnızca 12 vasıfsız eleman çalışacaktır. 12 kişiyi de gelen firma, geldiği yöreden kendisi getirecektir. Diğerleri mühendis, teknisyen ve yönetici gibi vasıflı elemanlardır. Bu yüzden yörede iş olanağı yaratacağı da bir yalandır” dedi.

İnsanı ön plana çıkarıyoruz

İnsan sağlığıyla oynanmaması gerektiğini söyleyen Kaya, şunları söyledi: “Biz kurum ve kişiler kayısı, meyve, sebze, bitki, hayvan ve insanların korunması için çıkartılmış yasalara rağmen, insan sağlığı ve yeşili yok edecek bu fabrikanın yöremize yapılmasını istemiyoruz. Çimento fabrikalarına hayır, diyoruz. Çevre talanına, doğayı yok etmeye dur diyoruz. İnsanı ise ön plana çıkarıyoruz. Çünkü burada malzeme, insandır. Bu nedenle de insan sağlığıyla oynanmamasını istiyoruz. Yürütmeyi durdurma davası açtık ve şu anda valiliğe, çevre il müdürlüğüne başvurularımızı yaptık. Hem dernek olarak hem de o yörenin bir bireyi olarak, doğayı ve çevreyi tahrip ettirmemek için çaba sarf etmeye devam edeceğiz.”

Avatar
Mustafa ilbey 4 yıl önce

Allah daima yolunuzu acık etsin

Avatar
MEHMETALI kuloglu 4 yıl önce

hayirli olsun

Avatar
Ecel 4 yıl önce

Şimdilik yatırımları için başarılar dilerim yorumlara göre feto içindeyse sasirmam......