İslami Hareket Sempozyumu'nda Çankırı Heyetine Büyük İlgi

Anadolu Öğrenci Birliği Orta Karadeniz 8. Bölge Kampı; Çankırı, Amasya, Kastamonu, Ordu, Sinop, Tokat, Çorum, Reşadiye ve Samsun olmak üzere 8 şehirden 135 gencin katılımıyla Samsun'da gerçekleşti. Sempozyuma Çankırı'dan katılan genç heyet, büyük ilgi gördü.
 

Mazlum İslam coğrafyalarının umut ve beklentilerine cevap vermek, Batı medeniyeti karşısında gerileyen Müslümanların sorunlarına çözüm bulmak ve batı sömürgeciliği karşısında ortaya konacak İslami Hareketin inşaasına katkı sağlamak için, Anadolu Öğrenci Birliği tarafından Türkiye'nin bir çok bölgesinde aynı anda "Gelenekten Geleceğe İslami Hareket" konulu bir sempozyum gerçekleştirildi. Çankırı Anadolu Öğrenci Birliği, üniversiteli öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen sempozyuma 7 kişilik bir heyetle katıldı. Ele aldıkları misyon doğrultusunda Çankırı'da bir çok gençlik hareketine imza atan Çankırı Anadolu Öğrenci Birliği, katılmış olduğu Samsun Bölge Kampı'nda da varlığını gösterdi. Sempozyum esnasında gerçekleştirilen bir çok farklı çalışmaya sağladıkları katılımlarla ve programın akışına verdikleri yönle, gerek sempozyumun ileri gelenlerinden gerekse de diğer katılımcılardan büyük ilgi topladı. Öne çıkan duruşları ve sergiledikleri tavırlarıyla İslami Hareket'in yükünü omuzlamaya hazır olduklarını gösteren Anadolu Öğrenci Birliği Çankırı heyeti, yaptıkları sunumlar ve toplantılarla da Çankırı'nın adından oldukça söz ettirdi. Her fırsatta Çankırı'yı ve Çankırılıyı diğer katılımcılara anlatan ve Çankırı'nın tanıtımını yapan heyet, Çankırı'nın tanıtımına katkı sağlamayı da başardı.

-İSLAMİ HAREKET'E GÜÇ KAZANDIRMA ÇABASINDAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ

Program esnasında konuşan ve sempozyum hakkında değerlendirmelerde bulunan Çankırı Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Ceyhun Doğan, İslami Hareket'in önemine değinerek, "Gün kısır çekişmelerin peşine düşme günü değildir. Bilakis, bütün egosal enerjiye sahip duygu ve düşünceleri, tavır ve hareketleri elimizin tersiyle itip, bir olmalıyız. Bir olup, beraber olup, mazlum coğrafyaların sesine kulak vermeli, henüz gençliğin verdiği heyecanı taşıyan dimağlarımıza bu anlayışı idrak ettirmeliyiz. Burada buluşma amacımızı hedef ve hayallerimizle birleştirip, mazlum coğrafyalara umut olabilmek için Türkiyeli Müslümanlar kavramı çerçevesinde kişisel donanmalı ve donanımımızı bu gayede kullanılır kılmalıyız. Bu bilinçle, İslami Hareket üst başlığıyla gerçekleştirilen bu çalışmanın bizlere hayırlar nasip etmesini diliyor; Çankırı Anadolu Öğrenci Birliği olarak, idrakında bulunduğumuz İslami Hareket'e güç kazandırmak çabasından asla vazgeçmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.


-MESELE YOLDA OLMAKTIR

Öte yandan, programda gençlere seslenerek  “Mesele Yolda Olmaktır” başlıklı bir konuşma yapan Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Abdulvahit Yücel, konuşmasında İslami Hareket'in bugün içinde bulunduğu çağın kanser çağı olduğuna değinerek, " Hakikatin merkezi Kur’an’dır. Mezhepçilik, cemaatçilik ve grupçuluk yapılmamalıdır. Müslümanım diyen bir kardeşle ortak çaba içine girmeliyiz. Biz hakikatin Kur’an olduğunu bilip, rıza-i ilahi olarak yola çıkanlardan olmalıyız." ifadelerini kullandı. 

-ANCAK DELİKANLI OLURSAK YOLA ÇIKMIŞ OLURUZ

Konuşmasının devamında gençlere tavsiyelerde bulunan Yücel, “Biz paylaşımı çok önemseyeceğiz. Bu kadar ili neden bir araya getiriyoruz? Yaptıklarımızı, yaşadıklarımızı paylaşalım diye. Bir başka kardeşimizdeki güzellik bizim güzelliğimiz olsun diye. Ders halkalarımız çok önemli. Bir yerde ders halkası varsa, Anadolu Öğrenci Birliği ancak orda vardır, yoksa yoktur! Çalışmalarımızı istişareye dayandıracağız. İstişare grupları kurup, herkesin bir görevi ve sorumluluğu olması için çalışacağız. Önceliğimiz her zaman rıza-i ilahi olacak. Tarih, gelecek derdi olanlar için bir şey ifade eder. Geleceğe dair bir hedefiniz olmazsa tarih sizin için sadece bir anıdır. Tarihten kopmayacağız. Tarihte kopmazken de hep geleceği sorgulayacağız. Geleceği sorgularken tarihi mirasımızdan yararlanacağız. Sadece sineklerle mücadele ederek değil, o bataklığı kurutacak bir dava anlayışı sergilemeliyiz. Delikanlı olmak zorundayız. Ancak delikanlı olursak yola çıkmış oluruz” şeklinde konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Helal olsun 2 yıl önce

Helal olsun gençler, şimdi aslolan islami hareket kavramının içini doldurmaktır. Dualarımız sizinle.

Avatar
aferin gençler 2 yıl önce

Bugünleride mi görecektik be, gözleirmiz yaşarıyor. Yüreğinize sağlık gençler, sizi yetiştiren anaya kurban olsunlar

Avatar
Gürgün Karaman 2 yıl önce

Mesele yolda olmaktır. Yürü

Avatar
sedat 2 yıl önce

islami yaşam

Avatar
sedat 2 yıl önce

yunus derdi dervişlik değil taç ile hırka,
ne dervişlik kaldı, ne de haya...
örtünün altına gizlenmiş iki lafta hüküm sürerler
islamı kurtaracaklarmış gibi kendilerine vurdukları o masum yafta
bilmesem mevlanalar çıkacak sanırdım
timurun derdi yıldırım sanırdım
imanınız bile hafta hafta
konferanslar süslendi
seminer de yok bu hafta
internet de var fotoğraf da
görürler imanınızı lafta sayfa sayfa
koltuklar tatlı gelir aslında
araç yaptılar ilmi, imanı; yazık
amaç yaptılar kapmayı makamı
attılar millete onlarca kazık
destur...destur...destur...

Avatar
sedat 2 yıl önce

böyle gençler olduğu müddetçe makam mevki peşinde koşanlar ve imanını paraya koltuğa satanlar da haddini bilecektir. durmak yok yola devam...

Avatar
sedat 2 yıl önce

someone not including