FETÖ'süz Üniversite Bismillah Dedi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından, darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ'den büyük oranda arındırılan Çankırı Karatekin Üniversitesi, FETÖ'süz ilk Akademik yılının açılışını yaptı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü Konferans Salonunda gerçekleştirilen törene Çankırı Valisi Mesut Köse, Milletvekilleri Av. Muhammed Emin Akbaşoğlu ve Hüseyin Filiz ve Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç'in yanı sıra akademisyenler ve üniversite öğrencileri katıldı. 



Yoğun katılımın yaşandığı programda, şehitler için hazırlanan belgesel filmin gösterimi ve şehitlerimizin ruhu için yapılan dua sonrası Çankırı Karatekin Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlıtörenin açılış konuşmasını yaptı.

“Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında önemli bir şehir olan ve Üniversitemize de ismini veren Çankırımızın manevi mimarlarından birisi olan Emir Karatekin diyarına ve Çankırı Karatekin Üniversitesi'nin 2016-2017 akademik yılı açılış törenine hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, vatan sevgisinin imandan geldiğini, vatan sevgisi olmayanların canını ve namusunu koruyamayacağını, bu nedenle İslam dininin vatanı uğruna ölenlere, ‘Onlar ölü değildir, diridir’ dediğini söyledi.



Rektör Aydınlı, ülkemizin içinde bulunduğu hassas durumun, dünyada ve özellikle çevremizdeki gelişmelerin hepimize oldukça büyük sorumluluklar yüklediğini ifade ederek, “Seyit Onbaşı’daki ruh 15 Temmuz’da Ömer Halisdemir’de tezahür etmiştir. İşte milletimiz bu ruha sahip oldukça hiçbir düşman ülkemizi bölemeyecek ve milletimizi esir edemeyecektir” ifadelerini kullandı.
 
Prof. Dr. İbrahim Aydınlı “Üniversitemizin yeni sloganında da vurguladığımız gibi, Dünyaya açık olacağız, Millî ve Yerli olacağız diyerek, "Dünyadaki ve bilimdeki çalışmaları yakından takip edeceğiz ama her halükarda ayaklarımızın bu topraklarda olmasına dikkat edeceğiz. Yani yaptığımız tüm çalışmaların başlangıç ve bitiş noktasının ana amacının bu ülkeye hizmet olması gerektiğini hiçbir zaman unutmayacağız. Milletimizin kültür kodlarıyla, milletimizin inancıyla, milletimizin millî ve manevî değerleriyle örtüşen, ona hizmeti öncelik kabul eden bir bakış açısıyla çalışmalarımızı yapmak durumundayız” ifadelerine yer verdi.

Rektör Aydınlı konuşmasının son bölümünde Çankırı Karatekin Üniversitesi'nin gelecekteki vizyonundan ve hedeflerinden bahsederek,Üniversitenin şehirle olan ilişkisini güçlendirmek istediklerini, bu kapsamda il yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yaptıklarını belirterek, “Burası bizim şehrimiz, üniversitemiz. Şehirdeki tarihî, kültürel ve ekonomik potansiyelin canlandırılması noktasında üniversite olarak her türlü katkıyı vermeyi taahhüt ediyorum. Çankırı nüfus olarak küçük bir şehir olmasına karşın tarihî ve kültürel olarak son derece zengin ve kıymetli bir birikime sahip olduğunu görüyoruz. Bu potansiyelin bilimsel olarak değerlendirilip ortaya çıkarılması gerektiği düşüncesindeyiz. Şehirdeki diğer kurumlarla bu bağlamda her türlü işbirliğine açık olduğumuzu ifade etmek isterim. Bu duygu ve düşüncelerle hocalarımızın ve öğrencilerimizin 2016-2017 eğitim öğretim yılını kutluyor, başarılar diliyor, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum” şeklinde konuştu.



Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı’nın konuşmasının ardından Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı Rıfat İnanç, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı Milletvekilleri M. Emin Akbaşoğlu ve Hüseyin Filiz’de birer selamlama konuşması yaparak 2016 – 2017 Akademik Yılının Çankırı Karatekin Üniversitesine hayırlı olmasını dilediler.

Törende son olarak konuşan Çankırı Valisi Mesut Köse “İlimizin gurur kaynaklarından birisi olan Karatekin Üniversitesi’nin 2016-2017 akademik yılı açılışını yapıyoruz, burada sizlerle bir arada bulunmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek hepinizi saygıyla selamlıyorum. Ülkemiz gelişiyor aynı doğrultuda ilimiz de gelişiyor, üniversitemiz de gelişiyor ve birbirinin gelişimine de katkı sunuyor. Üniversitemizin daha da büyüyüp gelişme planları olduğunu biliyorum. Rektör bey bana her fırsatta bunları büyük bir heyecanla anlatıyor. Biz bu bağlamda valiliğim döneminde tüm ekibimle birlikte üniversitemizin yanında olacağız” dedi.

Açılış Törenine katılan öğrencilere de seslenen Vali Köse “Sizlerden tarihimize ve geleneklerimize sahip çıkmanızı, millî ve manevî değerlerimizi korumanızı, sosyal sorumluluk bilinci taşımanızı, farklılıklara saygılı olmanızı bekliyoruz” diyerek, iyi yetişmiş genç bir neslin geleceğin daha çağdaş, güçlü, bağımsız ve demokratik Türkiye’sinin mimarları olacağını söyledi.








 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali ASGAR 4 yıl önce

Bylock ne alemde??? Hiç kimse kullanmamış galiba???