Çankırı'da Şapka İnkılabı'na muhalefet!
Haber-Yorum / Ceyhun DOĞAN

KUZEY KORE GİBİ. TRAJİK AMA KOMİK..


Bugün Çankırı'da traji-komik bir anma töreni gerçekleştirildi. Ülkede kan gövdeyi götürürken, devletin Çankırı'daki temsilcileri, memurlarını da yanlarına alıp şapka inkılabının 90. yılını kutladılar. Her tarafı yalan, her tarafı riya, her tarafı takkiye kokan bir törenle hem de.
Şapka inkılabı adı altında ülkede uygulanan kültür soykırımını hiçe sayarak, Şapka inkılabı adı altında ülkede uygulanan kahpe cinayetleri umursamayarak, İskilipli Atıf'ın yanıbaşında, şal hatunları, şehit kamilleri, sütçü imamları, şapka yüzünden kellesi alınan onlarca alimi, masum insanı unutarak...


YATAĞI ZİYARET ETTİLER HELA'YI UNUTTULAR!

Mahremiyet denen kavramı ayaklar altına aldılar. Meydandaki heykelin karşısında hazırolda bekleyip Atatürk'ün yatağına koştular. Anlamsız bakışlarla etrafı incelediler.


ÇANKIRI İŞGAL GÖRMEDİ AMA..

Hep övünmüşüzdür. Güzel yurdumuzda düşman postalının kirletmediği bir aziz toprak parçasıdır Çankırı diye. Belediye Başkanı İrfan Dinç'in sözde şapka inkılabı adı altında uygulanan şapka cinayetlerinin başlangıç noktası olarak Çankırı'yı gösterme çabaları Çankırı'ya ihanettir. Ha postal girmiş Çankırı'ya, ha Çankırı şapka zulmünün başlangıç noktası olarak anılmış fark etmez. 

ŞAPKA DEVRİMİ BİR ZULÜMDÜR CİNAYETTİR

1925 Ağustosunun son haftasında, Kastamonu’ya ve İnebolu’ya yaptığı bir gezide Mustafa Kemal fese ve hâlâ Anadolu illerinde giyilmekte olan geleneksel kıyafetlere savaş açtığında evet Çankırı'dan geçmiştir. Ancak yola Ankara'dan çıkmıştır. Çankırı'dan önce Akyurtdan geçmiştir. Şapka devrimleri ile Çankırı'nın bir ilgisi yoktur. Fotoğraflardan da görüleceği üzere kafasında beyaz bir şapka ile Çankırı'ya gelen Atatürk'e Çankırı'lı garip garip bakmaktadır.

Şapka Kanunu’nun çıkmasıyla birlikte Erzurum, Rize, Sivas, Maraş, Giresun, Kırşehir, Kayseri, Tokat, Amasya, Samsun, Trabzon ve Gümüşhane’de sert direnişler yaşandı. Ama hepsi çok şiddetli, hatta vahim bir şekilde bastırıldı…
Mesela Trabzon’un Of İlçesi, Hamidiye Zırhlısı tarafından bombalandı. “Bizim uşaklar”ın, “Atma Hamidiye atma, şapka da giyeceğuk, vergi de vereceğuk” diye aman dilemeleri meşhurdur.
Oysa, şapkadan başka bir başlık giymekte direnmenin cezası, kanuna göre, üç aya kadar hafif hapisti. Ama şapka, İstiklal Mahkemeleri’nin en önemli konusu haline getirilmişti. Ve şapkaya direndikleri gerekçesiyle, başta İskilipli Atıf Hoca ile Babaeski Müftüsü olmak üzere, Rize’de 8, Maraş’ta 7, Erzurum’da 4, Sivas’ta 3, İskilip’te 2, Menemen’de 28 olmak üzere, çeşitli yerlerde toplam 78 kişi idam edilmiştir.

Ardından 25 Kasım 1925’de çıkarılan yeni bir kanunla bütün erkekler için şapka giyme zorunluluğu getirildi. Böylece şapka dışında bir başlık giyilmesi cezayı gerektiren bir suç haline getirildi. Şapka Kanunu'na muhalefet ettiği gerekçesiyle idama mahküm olanlar arasında bir de kadından söz edilir. Bu, Erzurum’da (yıl 1926) bohçacılık yaparak hayatını kazanan “Şalcı Bacı”dır… Gazeteci Nimet Arzık, bu olayı duyduğunda bir hikâye yazdığını ve adını "Şalcı Bacı Asılmaya Gidiyordu" koyduğunu anlatmaktadır.
Nimet Arzık, Şalcı Bacı'nın "Şapka Kanunu'na Muhalefet suçundan asılacağı"nı öğrendiğinde çok şaşırdığını, "candarmalar" onu iterek sehpaya götürürken "Kadın şapka giye ki asıla?" diye sorarak geçtiği yollardaki "donuklaşmış" insanların içlerini kabarttığını ifade eder. 
Şalcı Bacı'nın "Kadın şapka giye ki asıla?" şeklindeki safça şaşkınlığını Nimet Arzık şöyle cevaplandırır:
“1 Kasım 1925’te kabul edilen Şapka Kanunu, Anadolu’da yer yer protestolara sebep olunca, hükümet demir yumruğunu kullanmaya karar vermiştir
“Konya, Maraş, Giresun, Rize, Erzurum, Kayseri gibi şehirlerde halkın şapkaya direnmesi, buralarda gezici İstiklal Mahkemeleri’nin dolaşmasına sebep olmuştur
“Bu mahkemeler sadece Erzurum’da 30 kadar idam hükmü vermiştir

SAVCILARA İHBAR EDİYORUZ

25 Kasım 1925 tarihinde mecliste kabul edilen 671 No'lu "Şapka İktizası Hakkında Kanun" ile TBMM üyeleri ve devlet memurlarına başlık olarak şapka giyilmesi zorunluluğu getirilmiş olup Türk halkı da buna aykırı bir alışkanlığın devamından men edilmiştir. 28 Kasım 1925 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Şapka Kanunu, 1982 anayasasının 174. maddesine göre "inkılap kanunları" (anayasaya aykırılığı iddia edilip iptal edilemeyecek kanun) arasındadır. Buradan ihbar ediyoruz. 23.08.2015 Günü Çankırı'da haberimizdeki fotoğraflardan da görüleceği üzere başta Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ve  Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç olmak üzere birçok daire müdürü ve devlet memuru Halen yürürlükte olan Devrim kanunlarına açıkça muhalefet etmişlerdir. Söz konusu kişilerin şapka takmalarının sağlanması aksi taktirde cezalandırılmaları hususunu saygılarımızla arz ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.