Beşirli Adaylığını Resmen Açıkladı

 Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Beşirli düzenlediği basın toplantısıyla Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğüne adaylığını resmen açıkladı.
Beraberindeki bazı akademisyenlerle basın mensuplarının karşısına çıkan Beşirli, kavga eden değil, iletişim kuran herkesle konuşan bir üniversite olacaklarını kaydetti. 

“Bizimle ‘Özgürlükçü, Yenilikçi, Adil, Araştırma Odaklı ve Şehirle Bütünleşen Kurumsal Bir Üniversite’ye doğru” sloganını düştür edindiğini vurgulayan Beşirli, şunları söyledi:

Üniversitemiz de, kuruluşundan itibaren özel konumunun sağladığı avantajları kullanarak belirli aşamalar göstermiş üniversitelerden biridir. Buna rağmen, iç ve dış avantajlarını ve potansiyel gelişim kapasitesini yönetimsel açıdan istenilen düzeyde kullanamamıştır. Çankırımız özelinde ve ulusal düzeyde kamu-özel sektör, sanayi ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK), yerel ekonomik girişimciler ile yeterince sağlanamayan dayanışma, birliktelik ve kurulamayan ortak akıl şehrimizin ve üniversitemizin önünü açacak uzun vadeli sürdürülebilir gelişme stratejilerini engellemiştir.

Çankırı Karatekin Üniversitesi bulunduğu konumu itibariyle ülkemizde gelecek vaat eden ender üniversitelerden biridir. Ülkemizin yükseköğretimde “2023 Vizyonu”na ve çağa uygun gelişim ve ilerleme süreçlerini yakalayabilmesi için hem araştırma hem de eğitim-öğretim alanlarında yapılandırılması ve hızla atılım yapacak bir üniversite olması gerektiği ortadadır. Üniversitemizin, hem şehrimiz hem de ulusal bazda ve yerel idareler düzeyinde, kamu kurumlan, iş dünyası ve STK’larm işbirliği ve dayanışması ile hızla büyüyeceğine ve ülkemizde hak ettiği yeri alacağına inanıyoruz. İyi koordine, üst düzey planlama ve yönetilebilir kamu ve özel işbirlikleri, sürdürülebilir projeler yoluyla üniversitemizin ülkemizin en önemli üniversitelerinden biri olması mümkündür. Biz de tüm çalışanlarımız ve şehrimizin kamu-sivil paydaşlarının işbirliği ve eşgüdümü ile üniversitemizi geliştirmek ve hedeflenen konuma getirmek istiyoruz. Üniversal anlayışla nitelikli eğitim-öğretim, araştırma ve geliştirme, “inovasyon” ve ülkemizin yükseköğretimde “2023 Vizyonu”na sahip ve “Toplam Kalite Yönetimi” yaklaşımını benimseyen bir üniversite olmak azim ve kararındayız.


Bu bağlamda mensubu olmaktan şeref duyduğum, kuruluşunun her aşamasında hem yönetici hem de akademisyen olarak yaklaşık yedi buçuk yıldır görev yaptığım üniversitemizin, yükseköğretimin 2023 vizyonuna uygun olarak geleceğini şekillendirmek için 26 Temmuz 2016’da yapılacak Rektörlük seçiminde Rektör Adayı olarak göreve talip olduğumu belirtmek istiyorum.

Bu kararı alırken üniversitemiz içinden birçok akademisyen, idari personel, şehrimiz düzeyinde kanaat önderleri, yerel yöneticiler/temsilciler ve STK/lar ile istişarelerde bulundum. Özellikle akademisyenlerle yaptığımız görüşmeler ve onların çok değerli fikirleri böyle bir kararı almamızda etkili olmuştur.


Hedefimiz, eğitim-öğretim ve araştırmada önce bölge, sonra da ulusal ve uluslararası başarılara ulaşmış üniversitelerle rekabet edebilir, nitelikli, etkin ve yetkin bir üniversite olabilmektir.

Amacımız, “Özgürlükçü, Yenilikçi, Adil ve Araştırma Odaklı Şehirle Bütünleşen Kurumsal Bir Üniversite”ye dönüşmektir.

“Liyakat”, “Adalet”, “Danışma” ve “Dayanışma”yı esas alan başarıya odaklı bir akademik anlayış ve çalışma ruhuyla seçime girdiğimizi özellikle belirtmek istiyoruz. Rektörlük seçim sürecinin, bütün adaylar açısından ahlakî norm ve etik değerlere uygun, dürüst rekabet ve centilmenlik içinde geçmesini temenni ediyorum.

Emir Karatekin’in evlatları olarak Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin adına uygun bir şekilde “Geçmişten Geleceğe” çağdaş bir üniversiteyi birlikte geliştirmek yolunda Rektör adaylığımın üniversitemizin akademik, idari ve tüm çalışanlarına, şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum. Bu bağlamda kıymetli akademisyenlerimizin desteklerini bekliyor, saygılarımı sunuyorum.”


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Taş 2 yıl önce

Beşirli hocay'yı bir kaç toplantıda izleme imkanım oldu. Kapasiteli, vizyonlu ve birikimli bir akadimisyen olduğu hemen anlaşılıyordu, proaktif ve mütevazi kişiliği ve katkılarıyla kısa zamanda şehirle bütünleşmeyi başardı. Rektör seçilirse Üniversitemize katkısının olacağından kuşku duymuyorum, kendisine başarılar diliyorum.

Avatar
mermer 2 yıl önce

umarım hayırlı olur hocamızın adaylığı
ama bu şehir tarihçileri pek sevmiyor

Avatar
hacı 2 yıl önce

bir kaç özel toplantıda olmasın:)