100 Türk Üniversite Hocası Türkiye'yi Merkel'e şikayet etti

 Aralarında Nuray Mert, Koray Çalışkan, Baskın Oran, Cengiz Aktan gibi isimlerin de bulunduğu 100 akademisyen, Türkiye ziyareti öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel’e bir mektup yazarak, Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Almanya Başbakan'ı Merkel'e şikayet etme cüretinde bulundular.

DERTLERİ AB DEĞERLERİYMİŞ!
“Genel seçime kısa bir süre kalmışken ülkemize yapacağınız ziyarette dikkatinizi çekmek istediğimiz önemli bir husus var” diyen akademisyenler, Erdoğan ve Davutoğlu’nun AB anlaşmasının “AB değerleriyle” ilgili 3. maddesini ihlal ettiğine dikkat çekti.

Akademisyenler AB mevzuatına gönderme yaparak, Türkiye’de gazetecilere yönelik baskılar ve sansür uygulamaları, Cumhurbaşkanına hakaret bahanesiyle insanların cezalandırılması gibi başlıkların yanı sıra “girişim özgürlüğü ve mülkiyet hakkının ihlali” gibi konulara dikkat çekti. Mektubun son kısmında ise Merkel’den bu hususları Erdoğan ve Davutoğlu’yla yapacağı görüşmede gündeme getirmesi istendi.

Mektubun tamamı şu şekilde:

“Sayın Angela Merkel,

Size modern Türkiye tarihinin en kanlı terör saldırısının hemen ertesinde henüz tuttuğumuz yas esnasında yazıyoruz. Genel seçime kısa bir süre kalmışken ülkemize yapacağınız ziyarette dikkatinizi çekmek istediğimiz önemli bir husus var.

AGİT gözlemci heyetinin tüm uyarılarına ve konu hakkında yazdığı iki rapora rağmen Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın anayasal zorunluluk olan tarafsızlığını ettiği yemine rağmen korumadığı bu kampanya ikliminde, bu ziyareti yadırgadığımızı Türkiyeli akademisyenler olarak belirtmek zorundayız.

AB Antlaşması 3. Maddesi AB’nin ve üye devletlerinin AB’nin değerlerini yalnızca AB sınırları içerisinde değil, aday ülkeler dahil tüm dünyada muhafaza etme ve teşvik etme yükümlülüğünü getirir. Oysa başta Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sn. Başbakan Davutoğlu olmak üzere hükümet ve AKP mensupları bu değerleri açıkça ihlal etmektedir:

Uzun bir zamandır devam eden dil, din, etnik köken ve cinsiyet temelli ayrımcı söylem ve uygulamalar, devleti yönetenlerin propaganda esnasında nefret suçu işlemesi (AB Temel Haklar Şartı 20, 21, 22, 23 maddeleri ve İHAS 14. Madde ihlali); iş dünyasına yapılan keyfi müdahalelerin girişim özgürlüğü ve mülkiyet hakkını ihlal etmesi (AB Temel Haklar Şartı 16, 17. Maddelerin ihlali); Türk Ceza Kanununda son derecede geniş ve müphem biçimde tanımlanmış olan Cumhurbaşkanına hakaret suçu bahane edilerek gazetecilere ve bilim insanlarına soruşturmalar ve aleyhte kararlarla baskı ve sansür uygulanması (AB Temel Haklar şartının 11. Maddesi ve İHAS 10. Madde ihlali); yayın organlarının AKP milletvekillerinin de katılımıyla basılması, taşlanması, mülklerine tecavüz edilmesi, gazetecilerin tehdit ve darp edilmesi, AKP mensuplarının ve güdümündeki gazetelerin halkı şiddete teşvik etmesi (AB Temel Haklar şartının 11 maddesi ve İHAS 10 madde ihlali); terör olayları ile ilgili haberlere getirilen gerçek amacı sansür olan yayın yasaklarının AB Temel Haklar Şartının kamunun haber alma özgürlüğüne müdahale edilemeyeceği prensibini ihlal etmesi, idari yaptırımlarla gösteri özgürlüğünün engellenmesi, can güvenliğinin ve ifade özgürlüğünün sağlanamaması (AB Temel Haklar Şartı 6 madde ve İHAS 5 madde ihlali); ve son olarak AB Temel Haklar Şartının 2. maddesinde öngörülen ve İHAM’ın tek mutlak insan hakkı olarak kabul ettiği yaşam hakkının devletin kolluk güçleri tarafından güvenceye alınmaması nedeniyle gerçekleşen ve 102 kişinin ölümüyle sonuçlanan Ankara Katliamı göstermiştir ki Sn. Cumhurbaşkanı ve Sn. Başbakan AB’nin ortak değerlerini yok saymaktadır.

Bu bağlamda yapacağınız ziyaretin kampanya ikliminde siyasi bir destek olarak görüleceğinden ve AB’nin en önemli değerlerini çiğneyen siyasetçileri taltif etme ihtimalinizden dolayı akademisyenler olarak fevkalade rahatsızız. Sn. Erdoğan ve Sn. Davutoğlu ile yapacağınız ortak basın toplantısında bu hususları gündeme getirmenizi rica eder, ülkemizi demokrasimizin güçleneceği günlerde de ziyaret etmenizi umarız.

Saygılarımızla”

Mektupta imzası bulunan akademisyenler ise şu şekilde:

Alper Açık, Fethi Açıkel, Nuri Akkaş, Mahinur S. Akkaya, H. Ayşe Aksoy, Cengiz Aktar, Ece Algan, Ercan Alp, Başak Alpan, Kuban Altınel Tuna Altınel, Seda Altuğ, Cengiz Arın, Sefa Feza Arslan, Zeynep Ayata, Ayşe Ayata, Ayhan Alkış ,Ali Baykal, Ayşegül Baykan, İlker Birbil, Faruk Birtek, Hale Bolak, Reşit Canbeyli ,Ayşen Candaş, Yücel Candemir, Taylan Cemgil, Burcu Yakut Çakar, Ayla Çalımlı, Koray Çalışkan, Seyhan Çamlıgüney, Zeynep Çatay Birten, Çelik Çiler Çilingiroğlu, Ersan Demiralp, Yücel Demirer, Göksel N. Demirer, Veli Deniz, Tarık Nejat Dinç, Mustafa Görkem, Doğan Zelal Ekinci, Semanur Engin, Erkan Erdil, GültanErgün Ferdan Ergut, Ahmet Ersoy, Irmak Ertör, Zeynep Gambetti, Ergun Gedizoğlu, Leyla Gören, Sümer Metin, Gürgöze Dilek Hattatoğlu, Zeynep Kadirbeyoğlu, Ali Kaplan, Yasemin Karakaşoğlu, Mehmet Karlı, Raşit Kaya, Ömer Kırca, Bekir Kocazeybek, Biray Kolluoğlu, Meryem Koray, Murat Koyuncu, Serkan Köybaşı, Zeynep Kuban, Olcay Kunal, Tuna Kuyucu, Bülent Küçük, Kuvvet Lordoğlu, Ebru Mccallum, Shayn Mccallum, Nuray Mert, Özgür Mumcu, Baskın Oran, Mahmut Ortacsu, Mihriban Özbaşaran, Begüm Özkaynak, Teoman Pamukçu, Veli Polat, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Feryal Saygılıgil, İpek Seyalıoğlu, Semra Somersan, Neslihan Serap Şengör, Ayşe Şentürer, Fatma Şenyücel, Yüksel Taşkın, Senem Timuroğlu, Özgür Turhan, Buket Türkmen, Oktay Uygun, Füsun Üstel, Nazan Üstündağ, Tahsin Yeşildere, Tebessüm Yılmaz, Nihal Yılmaz, Melek Diker Yılmaz, Pınar Yolum, Erdem Yörük, Melek Diker Yücel, Hakan Yücel, Şahika Yüksel. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Taş 3 yıl önce

bu isimler hep aynı isimler ülkemizi içerden vurmak için pusuda bekleyen isimler.bunlarda vatan sevgisi demiyorum zerre kadar insan sevgisi olsa bayan merekele şöyle sorarlardı,masum insanları katleden pkk terör örgütünü niçin destekliyorsunuz?

Avatar
Sefer Karabas 3 yıl önce

Son cirpinisiniz olacak Allahin izniyle Miletimiz iyi biliyo kotuyu iyiyi merak etmeyin

Avatar
SEFER KARABAS 3 yıl önce

Nerde be yazdigimiz yazi

Avatar
Sefer Karabas 3 yıl önce

Sizin neye hizmet ettiyiniz ortada bunu bilmiyecek kedar saf deyil bu millet

Avatar
muharrem avcu 05369293711 3 yıl önce

selam sayın basbakanımızı cumhurbaskanı secermısınıs avrupa bırlıgı oylar akpartıye gelsın avrupa bırlıgı idam yasası avrupa vatandası olmak ıstıyorum turkıyeyı heryerını kamara takılsın avrupa bırlıgı seyretsın atuzla akfırat koyune gızlı kamara takılısın sedyredılsın tarlabasında taksımde turıslerı soyup dolandırıyolar merekl basbakanım acıl onlem alınsın

Avatar
muharrem avcu antalya emerye koyu tuzla akfırat koyu 3 yıl önce

selam tuzla akfırat koyunde turkıyeye baskın oporyon yapılsın secımlerden sonra tuzla akfırat koyune taksım tarlabasına baskın yapılsın turıslerı soyuyolar ve dolandırıyolar sapıkları oldurun merkel basbakanım avrupa vatandası olmakıstıyorum

Avatar
muharrem avcu tuzla akfırat koyu 3 yıl önce

tuzla akfırat koyune 37 sk no 16 sokaga gızlı kamara takılsın turkıyeye seyredın turıslerı soyanları dolandıranları yakalayın sapıkları oldurun ve hırsısları oldurun ıftıra atanları oldurun rusvetcılerı oldurun avrupa vatandası olmak ıstıyorum 05369293711numaradan ulasabılrırsınıs antalya emerye koyu memeleket tuzla akfırat koyunde yasıyorum