Çankırı'da “Dünden Bugüne Kırım Konferansı“


Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ranetta Gafarova'nın konuşmacı olarak katıldığı konferans Çankırı Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı.

 
Konferansta konuşan Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof Dr Mehmet Beşirli "Atalarımız yüzyıllar boyu Karadeniz’in kuzeyinde yer alan ve denizi kontrol eden bu jeopolitik yarımadayı elinde tutmak için birçok şehit vermiştir. Kırım ne zaman Osmanlı kontrolünden çıkmıştır, bölge de bir kaosun içine sürüklenmiştir" dedi. Beşirli Kırım'ı Filistin'e benzeterek, şöyle konuştu:
"Kırım bugün Türk dünyasının Filistin'idir. Birgün yine aslına ve asıl sahiplerine dönecektir. Kırım, Filistin gibi bir İslam toprağıdır ve öyle de kalacaktır. Ecdadın torunları, dedelerinin büyük mücadelelerle aldıkları ve ne yazık ki, kaybetmek zorunda kaldıkları bu toprak parçalarını birgün bir bir geri alacaklardır. Sözlerim ütopya ve beylik tarzında rastgele söylenmiş değildir. Sözlerim, bir tarihçi hassasiyeti ile Büyük tarihçi İbn Haldun'un devlet teorisi çerçevesinde ileri sürülen bir öngörüdür. Yani, eninde sonunda kuzeyimizdeki Rusya da paramparça olacak, pençeleri arasına aldığı Müslüman ve Türk yurtlan bağımsızlıklarını kazanacaklardır."
Rusya'nın parçalanmasının Türkiye'nin yeniden doğuşu olacağını belirten Beşirli, "İşte o gün Türkiye Cumhuriyeti'nin de yeniden doğuş günü, Türk ve İslam dünyasının topyekün kurtuluş günü olacaktır" ifadelerine yer verdi.
Birçok mazlum milletin yüzünü Anavatan'a çevirdiğini dile getiren Beşirli, "İşte orası ecdatlarından aldıkları ilham ve dua ile yeniden dünyaya nizam verecek gençliğin yetiştiği Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bugün, bir zamanlar Rusya’nın hasta adam dediği ülke iyileşmiş, enerjisini toplamış ve yeniden dirilmiştir. Bu dirilişi engellemek artık asla mümkün olmayacaktır" şeklinde konuştu.
Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ranetta Gafarova ise Kendisinin de Kırımlı olduğunu kaydetti.
Kırım Tatar Türklerinin, Türklerden çıkan bir millet olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında Gafarova, “Kırım jeopolitik açıdan çok stratejik bir yerde yer alıyor. O yüzden dir ki İstanbul cennetin kapısı ise Kırım cennettir” dedi. 
14. yy itibaren Kırım Hanlığının İslamiyeti Kabul ettiğini belirten Gafarova, “Bugün Kırım’da gezerseniz halen Osmanlı İmparatorluğun izlerini görürsünüz. Sultan Süleymanın annesi Kırım’lıdır. Osmanlı İmparatorluğu ile Kırım Hanlığının çok derin bağları vardır.” Dedi. 
1783 yılında Rusya İşgali ile Kırım’da kara yüzyılların başladığını belirten Gafarova, “Kırım halen kara yüzyıl yaşamaya devam ediyor. Çünkü Kırım halen bağımsız değildir.” şeklinde konuştu.
Kırımlı aydın İsmail Gasparalı gibi büyük aydınlardan da bahseden Gafarova, 18 Mayıs 1944 yılında 268 bin Kırım Tatar Türkünün 15 dakikada sürgün edildiğini, 100 bin insanın vagonlarda öldüğünü, diğer insanların da tutsak hayatı yaşadığını belirtti. 
Bunca zorluklara ve sürgüne rağmen hayatımız ve fikrimiz Kırım’a dönmektir diyen Gafarova, “1962 yılında Milli bir Hareket başlattık. Biz Kırım Tatar Türkleri yurdumuz Kırım’a dönmek istiyoruz. Bu hareketimiz 1990’lı yıllarda ses getirdi ve topraklarımıza dönmeye başladık. Ancak 2014 yılında yine kara yıllar başladı. Liderlerimizi bugün Kırım’a sokmuyorlar. Yürüyüş, Kutlama ve Mitinglerimiz engelleniyor. 3 bin kitabımız yasaklandı ve bunların arasında Kuran-ı Kerim’de var. Basın yayın organlarımız kapatıldı. Taciz ve tutuklamalar devam ediyor. Tren ve Hava ulaşımı kapatıldı.” diyerek Kırım Tatar Türklerinin damarlarında, kanlarında Kırım sevgisi yatıyor” dedi. Konuşma sonrasında Kırım Tatar Türklerinin sürgün ediliş filmi izletildi. 


Öte Yandan daha önce de Kırım'da yaşanan gelişmeleri değerlendiren ünlü tarihçi İlber Ortaylı, Kırım Türklerini kültürel azınlık olarak teminat altına almamızın son derece önemli olduğunu söylemiş ve  "Kırım Türkleri Osmanlı'dır. O Türklerin kültürel devamını korumak zorundayız." şeklinde konuşmuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.