Çankırılı Dil Bilimci'ye Profesörlük Ünvanı

Kazakistan BÖLGESEL SOSYAL GİRİŞİMCİLİK ÜNİVERSİTESİ  tarafından Türkiye-Kazakistan ilişkilerini olumlu yönden artırması, Türk dili ve kültürüne yaptığı katkılar, gayret ve faaliyetlerinin karşılığı olarak BÖLGESEL SOSYAL GİRİŞİMCİLİK ÜNİVERSİTESİ tarafından hemşehrimiz Yard. doç. dr. Ahmet KIYMAZ’a 26 Nisan 2017 tarihli, 10 numara sayılı senato kararıyla, “PROFESÖRLÜK” unvanı verildi.

“Profesörlük” diplomasını verme törenine, Üniversite Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Carılkasım KERİMBEKULI, Üniversite Rektörü Prof. Dr. S.R. BORANBAYEV, Üniversite Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ermehan KISTAMBAYEV, Üniversite Senato Üyeleri ve öğretim üyeleri katıldı.


Yard. Doç. Dr. Ahmet KIYMAZ’ın “Profesörlük” Unvanının Verildiği Törende Yaptığı Konuşmada Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Carılkasım KERİMBEKULI’ye, Üniversite Rektörü Prof. Dr. BORANBAYEV’e, Üniversite Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ermehan KISTAMBAYEV’e, Üniversite Senato Üyeleri ve öğretim üyelerine teşekkür eden Kıymaz şunları söyledi:

Hoca Ahmet Yesevî’nin, Abılay Han’ın, Abay KUNANBAY’ın ve NAZARBAYEV’in ülkesinde, Çimkent’te sizlere seslenmekten büyük şeref duyuyorum. Biz söyleyelim-söylemeyelim, birileri duysun-duymasın, bizim hepimizin 1000 yıl önce, atası birdi. Türkiye’de yaşayan bizler OĞUZ’uz, sizler KAZAK’sınız, KIRGIZ’sınız, ÖZBEK’siniz. Ama, hepimiz TÜRK’üz. Ben, Türkiye’de subay yetiştiren Kara Harp Okulunda uzun yıllar Türk dili hocalığı yaptım. 1992 yılından itibaren pek çok Kazak, Kırgız, Özbek, Azeri öğrencim oldu.

Gençlik yıllarımdan itibaren Türkiye dışındaki siz değerli soydaşlarıma, kardeşlerime hep muhabbet besledim. Şu anda Çimkent’te, Almatı’da Kazakistan ordumuzda görevli “Yarbay” rütbesinde bulunan ve hâlâ görüştüğüm öğrencilerim var. Bu durumdan büyük şeref duymaktayım.


Hoca Ahmet Yesevî Üniversitesinde görevlendirilmemden sonra ise, daha yakından tanıdıkça sizleri bir başka sever oldum. Hoca Ahmet Yesevî Üniversitesindeki görevim vesilesi ile üniversitenizdeki değerli yönetici ve öğretim üyeleriyle yakından tanışma fırsatını elde etmiş olmaktan da büyük mutluluk duydum. Son aylarda, üniversitenize davet edilerek konferanslar, dersler verdim. Ayrıca, internet üzerinden de dersler vererek sevgili öğrencilerimize ve Kazakistan’a hizmet etme gayretinde bulundum. Bu konferans ve derslerden dolayı da çok bahtiyar olduğumu özellikle ifade etmek istiyorum.

Türkiye’de televizyonlarda ve konferanslarda zaman zaman konuşurum, dergi ve gazetelerde yazarım. Türkiye-Kazakistan ilişkilerinin daha olumlu düzeye gelmesi konusundan ve Hoca Ahmet Yesevî öğretisinden hep bahsederim. Hoca Ahmet Yesevî öğretisi ve onun hayat felsefesi, Türk-Kazak-Kırgız-Özbek hepimize örnek olmalı, hepimizi daha çok birleştirmeli düşüncesine hep sahip oldum. Bu konuda, Rabb’ime hep dua ediyorum. Allah’ın izniyle, sabırlı olursak, gayretli olursak, birbirimizi daha çok sever ve dayanışmamızı daha çok güçlendirirsek bütün Türk toplulukları olarak önümüzdeki çeyrek yüzyılda Türk dünyasının dünya siyasetine, dünya ekonomisine yön vereceğine yürekten inanıyorum.
Son düşüncem şudur; bu “PROFESÖRLÜK” unvanının üniversiteniz tarafından verilmesinden yüksek düzeyde manevî zevk aldım, büyük şeref duydum. Bu nedenle, Vakıf Mütevelli Heyet Başkanıma, Üniversite Rektörüme, Enstitü Müdürüme ve “Profesörlük” unvanını lâyık gören bütün öğretim üyelerine ayrı ayrı teşekkür eder, saygılarımı sunarım.”

 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.