Sumitomo'dan Eylem Açıklaması

Performans kriterlerine göre iş akitlerinin fesh edilmesinin rutin bir eylem olduğu belirtilen açıklamada iş akitlerinin fesh edilmesinin sendikal bir yönünün olmadığı belirtildi.

Sumitomo yönetimi adına yapılan açıklama şöyle;

Çok değerli halkımız ve basın mensupları
Bazı basın organları ve internet haber sitelerine yansıdığı üzere, bazı işçilerimiz tarafındanÇankırı Yakınkent Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Sumitomo Rubber AKOLastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SAT)fabrikamızda 12 Aralık Salı günü iş durdurma eylemi gerçekleştirilmiştir. 
Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinin önüne geçmek ve olası kötü niyetli eylemlerin amacına ulaşmaması için olaylar hakkında detaylı bilgi verme zorunluluğu doğmuştur. 
Buna göre olaylar şu şekilde vuku bulmuştur.
-    12 Aralık tarihinde, hayatın olağan akışında ve objektif performans kriterleri doğrultusunda, 10 işçiye iş akdinin feshi konusunda bildirim yapılmıştır.  Üçü ile anlaşma yoluyla iş akdi feshedilmiş, diğerleri kabul etmemiş, işi engelleme ve işgal yoluna gitmiştir. 
-    Vardiya yöneticileri gerekli uyarılarda bulunup işlerine devam etmelerini, konunun yöneticilerle müzakere edilebileceğini bildirmiştir. 
-    İşçiler işten çıkarmaların sendikal faaliyetler nedeniyle yapıldığı asılsız iddiasıyla sloganlar atarak, işgali ve iş durdurma eylemini sürdürmüş, yöneticilerle konu hakkında müzakereden uzak durmuştur. 
-    Yeni vardiyalar için işbaşı yapan ve yanlış bilgilendirilen işçiler kışkırtılarak, haksız işgal eylemi 13 Aralık 2017 Çarşamba sabahına kadar sürdürülmüştür.  
-    Bu süre zarfında yurtdışında olan SAT CEO’su Norifumi Fujimoto fabrikaya gelmiş ve işçilerle toplantı yaparak eylemin durdurulmasını, gerekli yasal hakların kendilerine tanındığını ve herhangi bir disiplin yaptırımın söz konusu olmayacağını bildirmiştir.
-    Sayın Fujimoto’nun konuşması neticesi bir kısım işçi eylemi sonlandırıp işbaşı yapmıştır.
-    Olayları kışkırtmaya çalışan bir grup ise sloganlar ve zorlamalarla hem Fujimoto’nun konuşmasını engellemeye hem de sözlü sataşmalara başvurmuştur.
-    Müzakere koşulları engellenen yönetim haksız ve kötü niyetli eylemler içinde bulunan, işletmeye zarar vermeye çalışanlarla iş akdinin feshedileceği bildirimini yapmıştır.
Bu minvalde Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak kamuoyuna bildirmek isteriz ki;
Yönetimimiz, olayların nedeni olarak gösterilmeye çalışıldığı şekilde hiçbir sendikal faaliyete müdahil olmamıştır, olmayacaktır. İşletmemiz hiçbir zaman ve hiçbir koşulda çalışanlara tanınan sosyal hakları çiğnememiş ve yükümlülüğü bulunan hiçbir hususu aksatmamıştır. Tüm işçilerin hakları defaten ödenmiştir. İş akdi fesihlerinde de haklarının fazlası ödenerek anlaşmalı fesih yolu öncelikli olarak önerilmiştir.
Aşağıda yer alan tabloda da net olarak görülebileceği üzere, 12 Aralık tarihinde yapılan işten çıkarmalar tamamen aylık performans değerlemeleri neticesidir. İşten çıkarmalar sendikal faaliyetlerle ilişkili değildir.
AY    İŞ AKDİ FESHEDİLEN
OCAK    6
ŞUBAT    5
MART    10
NİSAN    7
MAYIS    10
HAZİRAN    9
TEMMUZ    7
AĞUSTOS    10
EYLÜL    10
EKİM    4
KASIM    12
ARALIK    12

Uluslararası alanda birçok yatırımı bulunan grubumuz Sumitomo Rubber Industries (SRI)Japon kültüründe yeri olan insana ve çalışana saygıyı önemsemektedir. Jeo-stratejik konumu nedeniyle Türkiye ve Çankırı’mıza yapmış olduğu bu dev yatırımda da diğer tüm şirketlerimizde olduğu gibi, çalışan ve işçi haklarına saygılı ve duyarlı tutumunu koruyacak, insani değerleri yüceltmeyi sürdürecektir. 
Bu olayın karşılıklı saygı çerçevesinde, yürütülen hukuki süreçleri de gözeterek sonlandırılması taraftarı olduğumuzu, konu hakkında üzerimize düşen her tür sorumluluğu şimdiye dek olduğu gibi yerine getireceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.

Sumitomo Rubber AKO Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetimi
 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 3 yıl önce

Böyle bir yatırım Çankırı ya geldi ama kim yada kimler burayı karıştırıyor acaba. Bunun arkasında art niyetten başka bişey aklıma gelmiyor benim. Sonuçta kaybeden Çankırı ve Çankırı halkımız olacak

Avatar
çankırı 3 yıl önce

bedeva işçı çalıştırıyorlar yetmiyor işten çıkartıyorlar bu ayıp çankırıya yapiıyor çankırılı vatandaşlar neden sesiniz çıkmıyor siyasiler size ne oldu kış günü yapilan bu zulme dur demenin zamanı gelmedimi neyi bekliyorsunuz

Avatar
Grevgrev 3 yıl önce

Sizin yalanınız batsın emi bu kadar yalan da olmaz artık anayasal haklarını kullandıkları için 350 kişi yi atmadınız mı direne direne kazanacağız olayların iç yüzünü bilmeden de ahkam kesmesin kimse

Avatar
Besle kargayı 3 yıl önce

İşsizlik var, iş var begen me köle miyiz de, begenmiyorsan çalışma çalışana da engel olma, önce vereceksin sonra istemeye yüzün olsun