Meğer Henüz Neşter Vurulmamış

Çankırı Valiliği tarafından basın kuruluşlarına gönderilen açıklama metninde isim verilmeden Çankırı Haber Sitesi "İnternet ortamında yayın yapan bir haber sitesi" şeklinde tanımlanarak, 11 Temmuz 2017 tarihli ve  “Vali Aktaş’tan İlk Neşter Ohal’e”  başlığıyla yayımlanan haberin tamamen gerçeğe aykırı olduğu iddia edildi. Açıklamada sadece Emniyet ve Jandarma'nın OHAL Büro Başkanı olarak görev yapan Çankırı Vali Yardımcılığına Vekalet eden Yakup Ömeroğlu'nun sorumluluğundan alındığı, Ömeroğlunun OHAL Büro Başkanı olarak görevine devam edeceği belirtildi.

Yaklaşık 8 aydır Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığından sorumlu olarak görev yapan Ömeroğlu'nun sorumluluğundan Emniyet ve Jandarmanın alınmasına gerekçe olarak Ömeroğlu'nun aynı zamanda Kurşunlu Kaymakamı olduğu, Kurşunlu'nun İl merkezine uzak olması nedeniyle asayiş hizmetlerinin daha sağlıklı yürütülebilmesinin gösterilmesi dikkat çekti.

Açıklamada ayrıca Kurşunlu Kaymakamı Yakup Ömeroğlu'nun başarılı bir mülki idare amiri olduğu vurgulandı.

Çankırı Haber Sitesi olarak sorumluluk ilkesi gereği olarak haberimizi, "Emniyet ve Jandarmanın 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimi sonrasında Milli Güvenlik Kurulu’nun 20.07.2016 tarihli ve 498 sayılı tavsiye kararıyla başta FETÖ olmak üzere terör tehtidine karşı kurulan OHAL Çankırı Büro Başkanı  Yakup Ömeroğlu'nun sorumluluğundan alınarak, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner'e bağlandığını, Çankırı Vali Yardımcısı vekili Kurşunlu Kaymakamı Yakup Ömeroğlu'nun halen OHAL Çankırı Büro Sorumlusu olarak görevine devam etmektedir." Haberimizde yer alan diğer görevlendirme bilgilerinin tamamı doğrudur.  Kamuoyuna duyurulur.

İŞTE ÇANKIRI VALİLİĞİNDEN YAPILAN AÇIKLAMA

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE

İnternet ortamında yayın yapan bir haber sitesinin 11 Temmuz 2017 tarihli ve  “Vali Aktaş’tan İlk Neşter Ohal’e”  başlığıyla yayımlamış olduğu haber tamamen gerçeğe aykırıdır.
Şöyle ki; İlimiz Valisi Hamdi Bilge Aktaş 3 Temmuz 2017 tarihinde göreve başladıktan sonra vali yardımcıları arasındaki görev dağılımında kısmen değişiklik yapılmış olup bu değişiklik 07.07.2017 tarihli ve 6541 sayılı yazıyla kurumlara duyurulmuştur. 
OHAL Bürosu sekretarya hizmetleri,Olağanüstü Hal Kurulu ve Bürolarının Kuruluş ve Görevleri İle Yükümlülüklerinin Karşılığının Tespit ve Ödenmesi Hakkında Yönetmelik’in 12. maddesine istinaden İl Yazı İşleri Müdürlüğünce yürütülür. Dolayısıyla vali yardımcıları arasındaki görev dağılımına bakıldığında İl Yazı İşleri Müdürlüğü, Vali Yardımcısı Vekili (Kurşunlu Kaymakamı) Yakup Ömeroğlu’nun görev ve sorumluğunda olup haberde iddia edilenin aksine değişiklik sonrası OHAL Bürosu’nun başka bir vali yardımcısına bağlanması söz konusu değildir.

Valiliğimizdeki iş yükü ve yoğunluğu ile mevcut iş ve görevlerin dengeli bir şekilde dağıtımı gözetilerek;kaymakamlık görevinin 24 saat esasına dayandığı ve Kurşunlu ilçemizin İl Merkezine olan uzaklığı dikkate alınarak asayiş hizmetlerinin daha sağlık yürütülmesi adına İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ile ilgili görevler Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner’e verilmiştir. Bu değişikliğin OHAL Bürosu sorumluluğunun devri şeklinde algılanması ve haber yapılması gerçek dışıdır.

Kurşunlu Kaymakamı iken başarılı bir mülki idare amiri olması nedeniyle aynı zamanda Vali Yardımcısı Vekili olarak görevlendirilen Yakup Ömeroğlu halen OHAL Bürosunun iş ve işlemlerinden sorumludur.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

 T.C.
ÇANKIRI VALİLİĞİ
 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.