Çankırı Valiliğinin Logosu Değişti

Çankırı Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle;

"31 Mayıs 2017 tarihinde tescil edilen yeni logoda, Çankırı’nın değerlerini temsil eden Tuz Mağarası, Taş Mescit, Çankırı Kalesi, Ilgaz Dağları ve bereketin, Çankırı’nın tarımsal üretiminin simgesi olan Buğday Başağı ve Ay-Yıldız yer alıyor."

VALİLİK VE ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ 6 AY ÇALIŞMIŞ

"Yaklaşık 6 aydır Valiliğimiz ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Görevlileri tarafından yapılan yoğun çalışmalar neticesinde modern çizgilerle yeniden çizilen logo bir süredir test amacıyla Valilik web sitesi üzerinden yayına sunulmuştu.

Çankırı’yı temsil eden temel değerler yeni logoda yer buldu. Başta Çankırı Kalesi olmak üzere, Çankırı’nın kültürel simgelerinden Taş Mescit, Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervine sahip Tuz Mağarası, kış turizminin vazgeçilmez merkezlerinden biri olan Ilgaz Dağları, milletimizin özgürlüğü ve ülkemizin bağımsızlığını temsil eden Ay-Yıldız ile Çankırı’nın tarımsal potansiyelini temsil eden Buğday Başağı logoda yer alıyor.

Logonun hazırlanmasında emeği geçen Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Rasim Sarıkaya ve Araştırma Görevlisi Oğuz Balas’a teşekkür ederiz."

FİKİR HIRSIZLIĞINA KARŞI TESCİL ÖNLEMİ ALINDI

Valiliğimizin logosu, Çankırı’yı temsil eden değerlerin modern çizgilerle bir araya getirilmesiyle yeniden tasarlanarak 31.05.2017 tarihinde tescil edildi. Başta Çankırı Kalesi olmak üzere, Çankırı’nın kültürel simgelerinden Taş Mescit, Türkiye’nin en büyük kaya tuzu rezervine sahip Tuz Mağarası, kış turizminin vazgeçilmez merkezlerinden biri olan Ilgaz Dağları, milletimizin özgürlüğü ve ülkemizin bağımsızlığını temsil eden Ay-Yıldız ile Çankırı’nın tarımsal potansiyelini temsil eden Buğday Başağı logomuzda yer alıyor.

LOGODA YER ALAN SİMGELER İLE İLGİLİ BİLGİLER

Logoda kullanılan simgeler: Çankırı Kalesi, Taş Mescit ve içinde yer alan ay yıldız, Ilgaz dağları, Tuz Mağarası ve tarımsal üretimi vurgulayan buğday başağı.

Çankırı Kalesi: Kale, şehrin kuzeyinde küçük bir tepe üzerine kurulmuştur. Surları moloz taş ve tuğla karışımı ile inşa edilmiştir. Geçmişte yerleşim yeri olarak da kullanılan kaleden günümüze birkaç sur kalıntısı ulaşmıştır.

Geçmiş yıllarda çevre düzenlemesi yapılarak ağaçlandırılan Kale halkın rağbet ettiği bir mesire yeri ve aynı zamanda ziyaretgâhtır. Çan­kırı’nın yanı sıra Kastamonu ve Sinop’un da Fatihi olan Selçuklu Komutanı Karatekin Beye ait Türbenin burada bulunması kalenin önemini bir kat daha artırmaktadır.

Yalın bir yapı olan ve Danişmetliler Dönemine ait olduğu düşünülen Türbede Karatekin Beyle birlikte Eşi Meryem Hatun ve iki çocuğu yatmaktadır. Çankırı'nın tamamına hakim bir tepe üzerinde yer alan kalede Kültür ve Turizm Bakanlığının da katkılarıyla Çankırı Belediyesince çevre düzenlemesi yapılarak ziyaretçilerin sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak alanlar oluşturulmuştur.

Taş Mescit: Çankırı'da Selçuklu Dönemi'nden kalma en önemli yapıdır. Moloz taştan yapılması sebebiyle tamamen yıkılmış olan şifahane kısmı, Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Alâeddin Keykubat zamanında Çankırı Atabeyi (Valisi) Cemalettin Ferruh tarafından 1235 yılında yaptırılmıştır. Cemalettin Ferruh şifahaneye ilave olarak 1242 yılında bir Dâr-ûl Hâdis inşa ettirmiştir. Anadolu’daki ilk Dâr-ûl Hâdis olan eser halk tarafından Taş Mescit olarak isimlendirilmektedir. Mimari özelliğinin yanı sıra yapıya önem kazandıran diğer husus iki plastik sanat eseridir. Biri yapı üzerinde, diğeri heykel görünümünde olan iki adet figürlü taş eserden birbirine dolanmış iki yılanın tasvir edildiği ve günümüzde “Tıp Sembolü” olarak kullanılan birinci parça yapı üzerinde bulunmaktadır. Çankırı Müzesinde sergilenen ikinci parçada ise günümüzde “Eczacılık Sembolü” olarak kullanılan kupaya dolanmış yılan figürü bulunmaktadır.

Ilgaz Dağları: Ilgaz Dağı Doruk Mevkii, Kadınçayırı Yıldıztepe Turizm Merkezi; Aydos Dağı, Işıktepe gibi mevkiler doğal güzelliği ve kış sporlarına uygunluğu yılın 12 ayında hizmette olan yerlerdir.

Tuz Mağrası:  Hititler Döneminden beri işletildiği tahmin edilen tuz yatakları ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervine sahiptir. Tuz elde etmek amacıyla açılan oyuklardan oluşan ve içerisinde kamyonların dolaştığı mağara görenleri adeta büyülemektedir. Yer yer tuzdan sarkıt ve dikitlerin bulunduğu mağarada üretilen kaya tuzu ilimizde bulunan tuz fabrikalarında işlenmekte ve ülke genelinde sofra ve sanayi tuzu olarak pazarlanmaktadır. 

Buğday Başağı: İlimizin tarımsal potansiyelini simgelemektedir. Aynı zamanda, arpa ve Kızılırmak İlçesi başta olmak üzere çeltikte üretimi de önemli miktardadır

İŞTE ESKİ LOGO


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
salih saglam 4 yıl önce

https://bionluk.com/ 'a 10tl ye yaptırılabilir diye düşünüyorum. Çok amatör olmuş.